fb pixel Zkáza ikony: 14 filmů, ve kterých hrála katedrála Notre-Dame (téměř) hlavní roli – G.cz
Vyhledávání

Zkáza ikony: 14 filmů, ve kterých hrála katedrála Notre-Dame (téměř) hlavní roli

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Požár gotické ikony Paříže, velkolepé katedrály Notre-Dame, zarmoutil tu část světa, která nekašle na své kulturní dědictví. Ačkoliv jen ve Francii stále stojí řada ještě významnějších sakrálních památek, Notre-Dame je prostě legenda, což dokazuje i fakt, že si tato stavba "zahrála" v řadě slavných filmů...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.4.2019, 11:11

Domov milenců i hrbáčů

Katedrála Notre-Dame byla až do včerejška velkolepou ukázkou vrcholné gotiky. Není třeba diskutovat o tom, že rozsáhlý požár významné stavby je tragédií. Kdo to tak nevnímá, je nekulturní buran, pardon. Nyní, když hasiči plameny zkrotili, se nabízí děsivá otázka, co se sakrálním skvostem bude dál.

Ať už bude nová podoba Notre-Dame jakákoliv (a patrně taky hodně dlouho potrvá, než ji uvidíme), tu původní máme navždy zachovanou v řadě slavných filmů, kde katedrála hrála spolu s lidskými umělci. V několika adaptacích Hugovi literární klasiky Chrám Matky Boží v Paříži je stavba zásadní součástí příběhu, v jiných snímcích hraje spíš roli vedlejší (třeba v Amélii z Montmartru) a někde stojí jen jako kulisa tichý svědek příběhu.

Vybrali jsme 14 příkladů, kde si můžete starý dobrý Notre-Dame užít i teď, když jeho původní tvář navždy zničil oheň:

A tady je 13 příkladů slavných filmových product placementů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články