fb pixel
Vyhledávání

Život na zámku vykoupila hvězdnou kariérou, štěstí jí nepřinesl: Grace Kelly byla první herečkou, jejíž tvář zdobila poštovní známky

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dodnes patří mezi nejkrásnější a nejuznávanější hollywoodské herečky, a to i přesto, že její kariéra na stříbrném plátně reálně trvala pouhých 5 let. Jedna z Hitchcockových plavovlasých modelek Grace Kelly vyměnila záři reflektorů za sály knížecího sídla, když podlehla svodům Rainiera III. Sňatkem s ním se stala paní Monaka. Přineslo jí to ale život plný restrikcí, který, kdyby neskončil předčasně a tragicky, by dnes trval už 94 let.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 15.11.2023, 02:18

Milionářská dcerka

Dokonalá dáma. Tak o Grace Kelly mluvil Alfred Hitchcock, který ji bezmezně zbožňoval. Elegantní, vzdělaná, neskutečně krásná, prostě prvotřídní. Zvenčí chladná, zevnitř plná ohně, řekl o ní slavný tvůrce a podobnými superlativy nikdy nešetřili ani herečtí kolegové, se kterými plavovlasá hollywoodská hvězda během své krátké, leč významné kariéry spolupracovala. Ostatně, nositelka ušlechtilého jména měla jistou vznešenost a noblesu v krvi. Narodila se 12. listopadu 1929 slavnému veslaři, trojnásobnému olympijskému vítězi a milionáři Johny Jacku Kellymu a jeho manželce Margaret, která vstoupila do historie jako první ženská trenérka dívčího atletického sboru na Pensylvánské univerzitě.

Je zřejmě jasné, že rodiče si pro Grace přáli trochu jinou než zrovna hereckou kariéru. Blondýnka si ale přála pracovat u filmu už od dětství. Když ji po maturitě kvůli špatným známkám z matematiky nevzali na univerzitu, tak trochu pokoutně a k nelibosti svého otce odjela žít do New Yorku. Tam ji čekalo několik měsíců jako každou jinou pěknou tvářičku s hollywoodskými ambicemi; chodila po konkurzech, hrála štěky v seriálech, courala po večírcích kvůli navazování kontaktů, a protože od přísných rodičů nedostávala skoro nic, přivydělávala si jako modelka.

Pak ale přišla vedlejší role ve westernu V pravé poledne, která nadějné krasavici vynesla sedmiletou smlouvu se studiem MGM, týdenní plat ve výši 850 dolarů a také práci na hvězdně obsazeném dramatu Mogambo, které sama Grace nepropagovala zrovna přesvědčivě. Každopádně jí ale vyneslo Zlatý glóbus a první nominaci na Oscara.

Grace, Jimmy a Alfred

V roce 1953 si herečku, která už prokázala talent i charisma, vyhlédl sám velký Alfred Hitchcock, a to do krimi snímku Vražda na objednávku. Už během natáčení nabízel Kelly spolupráci na dalším svém projektu, ze kterého se posléze vyklubal režisérův asi vůbec nejlepší (rozhodně jeden z nejlepších a nejoceňovanějších počinů) thriller Okno do dvora. Graciným hereckým partnerem byl James Stewart zvaný Jimmy a v Hollywoodu byl znám pro svou laskavou a dobráckou povahu, která ho trochu odlišovala od živočišných idolů typu Clarke Gable. Dá se říct, že Stewart byl tak trochu mužským ekvivalentem Kelly. Asi i proto jim to v Okně tolik fungovalo a právě přirozená chemie mezi hlavními dvěma představiteli je jednou z věcí, které kritika na filmu nejvíc ocenila. Stewart si kolegyni velmi oblíbil a platilo to i naopak, proto mu o několik let později připadla smutná povinnost promluvit na jejím pohřbu.

Ale o tom později. Okno do dvora udělalo z Grace Kelly Hitchcockovu modlu, proto ji další rok obsadil do Chyťte zloděje. Herečka mezitím samozřejmě pracovala i na jiných filmech a z touhy cestovat často brala kousky, které se natáčely v zahraničí. Při jedné takové cestě poznala monackého knížete Rainiera III. Šlechtic byl herečkou okouzlen a následujícího půl roku ji bombardoval dopisy a dárky. Vše vyvrcholilo žádostí o ruku, kterou Grace přijala. Svatba, které se účastnilo 600 lidí z řad nejzářivějších hollywoodských stars i evropské šlechty, proběhla v den premiéry Graceina posledního snímku The Swan. Kvůli manželství s vládcem malé zemičky totiž musela Kelly svou kariéru pověsit na hřebík.

Zlatá klec

Ačkoliv bylo manželství zpočátku šťastné a Grace a Rainier spolu měli tři děti (první se narodilo přesně devět měsíců a čtyři dny po svatbě), postupem času se kněžna monacká začala trápit. I když se věnovala potomkům a charitě, jak se na ženu v jejím postavení slušelo, jejímu intelektu to nestačilo, a tak se ponořila i do státnických záležitostí Monaka. To na ni psychicky hodně doléhalo, neboť svou novou vlast přijala za druhý domov a přirostla jí hodně rychle k srdci.

Částečně to jistě bylo i tím, že Monačané svou krásnou vládkyni zbožňovali. Právě kvůli nim - ne kvůli nařízením knížecího dvora a ani kvůli manželovi - odmítla Kelly hlavní roli v Hitchcockově dalším mistrovském kusu, kriminálním dramatu Marnie o traumatizované kleptomance. Obyvatelům Monaka se nelíbilo, že by jejich kněžna hrála zlodějku a ještě navíc měla románek se Seanem Connerym. Roli nakonec dostala Tippi Hedren, která se ukázala být víc než dobrou volbou, ale bylo by zajímavé vidět, jak by part pojala Kelly.

Grace ale Hollywood a její dřívější životní styl chyběl víc a víc, a tak se svolením vyvdané rodiny v roce 1982 začala natáčet snímek Rearranged. Ten ovšem nedokončila, a to vinou tragického 13. září. Grace a její dcera Stephanie se vracely z venkovského sídla zpět do Monaka, když tu náhle kněžnu postihla mrtvice. V serpentinách nezvládla řízení svého jedenáct let starého roveru a havarovala, vůz se zřítil z útesu. Stephanie vyvázla s krční zlomeninou, její matka skončila hůř. Ačkoliv po vyproštění z vozu byla při vědomí, brzy nato upadla do kómatu, ze kterého se již neprobrala. Lékaři kněžně nedávali mnoho nadějí, proto ji její manžel nechal hned druhý den odpojit od přístrojů. Později se ukázalo, že utrpěla opravdu těžké zlomeniny páteře, zranění bylo tak vážné, že nebylo slučitelné se životem. Protože kněžna havarovala vlastně beze svědků a bylo jí pouhých 52 let, objevila se řada spekulací o tom, že jí k předčasné smrti někdo pomohl, ale to se nikdy nepotvrdilo. Jisté je, že i když Grace Kelly z tohoto světa odešla zbytečně brzy, zanechala za sebou nesmazatelnou stopu ve všech možných ohledech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články