fb pixel Zítra je den sv. Patrika: proč a jak slavíme výročí jeho smrti? – G.cz
Vyhledávání

Zítra je den sv. Patrika: proč a jak slavíme výročí jeho smrti?

Přesně 17. března před plus minus 1556 lety zemřel Naomh Pádaraig neboli svatý Patrik, patron Irska, které nenásilným guerillovým marketingem rozšířilo jeho proslulost mimo své hranice. Letos nám jeho den příhodně připadl na pátek.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 16.3.2017, 11:50

Naomh Pádaraig neboli sv. Patrik je apoštol Irska. Narodil se roku 387 ve vznešené velšské rodině. Když mu bylo šestnáct, unesli ho otrokáři do Irska, odkud se mu po šesti letech podařilo uprchnout zpátky domů. Tam se vrátil jako někdo úplně jiný – stal se křesťanským mnichem a vydal se zpět do míst svého předchozího nedobrovolného pobytu, kde začal šířit ‚pravou víru‘ a nakonec tam roku 461 zemřel. Podle pověsti se tak stalo 17. března, proto se také jeho svátek slaví právě tento den.

Při své misijní činnosti sv. Patrik mimo jiné vyhnal z Irska hady, takže se tihle bohem zatracení plazi na tomto ostrově nevyskytují. Akorát že stejně tak se nevyskytují třeba na Havaji nebo Novém Zélandu – ne ovšem kvůli sv. Patrikovi, ale následkem dob ledových.

Po šestnácti stoletích není předmětem nedoložených pověstí jen datum Patrikova úmrtí, nýbrž celý jeho život. Historikové se dokonce domnívají, že nešlo o jedinou osobu, nýbrž o dvě historické postavy, které v průběhu věků splynuly v jednu. Podobnou anabázi zažil zřejmě i ‚náš‘ Jan Nepomucký.

Jedinou věc se však dosud zpochybnit nepodařilo. Sv. Patrik používal k vysvětlování principu „Svaté Trojice“ zelený trojlístek, který se stal symbolem tohoto dne, stejně jako zelená barva vůbec. (Přitom sám světec prý chodil oblečen v modrých oděvech a původní barvou Irska nebyla zelená, nýbrž modrá, dodnes přítomná na státním erbu Irské republiky – žlutá harfa v modrém poli).

Pozor, neplést se čtyřlístkem, ten je symbolem něčeho úplně jiného:

Dnes už tento svátek většinou nevnímáme jako křesťanský, podobný osud postihl i Vánoce či Velikonoce. A přesto nikdo z nás asi nechce přestat tento den slavit. Navíc když se právě tento svátek často setkává (třebaže letos s téměř měsíční mezerou) se začátkem Velikonoc a tedy koncem půstu – z toho důvodu již někdejší ryze křesťanské oslavy svátku sv. Patrika končívaly hromadným opíjením poutníků. (Tím samozřejmě nechceme nikomu dávat žádný návod...

Jenomže to byly ještě staré dobré (a z našeho pohledu primitivní) doby. Dnes je tenhle den – a s ním i několik dnů ‚kolem‘ – spojen hlavně s oslavou všeho slavnostně irského. S rázovitou pohostinností, kterou zosobňují u nás oblíbené irské ‚puby‘, kde se bude na počest sv. Patrika čepovat zelené pivo a podávat irské hovězí. A k tomu samozřejmě patří i pravá irská, třikrát ‚pálená‘ whiskey.

Z nich nejprodávanější značka Jameson vydala opět (jako již tradičně) ke dni svatého Patrika limitovanou edici upomínající vedle tohoto irského světce i na svůj ryze irský původ.

Letos se autorem designu stal místní umělec Steve McCarthy, který svým jedinečným stylem propojuje historii Dublinu s jeho současností. Jeho práce je často inspirována slovními hříčkami, jimiž jsou Irové proslulí. Ruce na lahvi odkazují k původu známého irského rčení „chancing your arm“ neboli „dej svou ruku všanc“, což znamená zariskovat, vystřelit do tmy nebo vyjít ze své bezpečné zóny.

Vzniklo při férovém vyřešení sporu dvou lordů, Kildara a Ormonda. Ormond se v roce 1492 ukryl před Kildarem ze strachu o svůj život do katedrály sv. Patrika v Dublinu. A odmítal vyjít ven, přestože Kildare přísahal, že mu neublíží. Nakonec Kildare proklál dveře kopím a vzniklou dírou prostrčil dovnitř svou holou ruku na znamení usmíření. Dal svou ruku všanc. Ormondovi nic nebránilo v tom provést mu s ní něco nepěkného, ale on ji přijal a stiskl, a dlouholetý spor tím byl ukončen.

A na následující straně se podívejte, jak světové metropole včetně té české odívají v rámci akce Global Greeing své dominanty a veřejná prostranství do zářivě zelených barev.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články