Před rokem nám zmrzl úsměv na rtech
Když dodavatelé energií loni oznámili zdražení, vyvolalo to mezi Čechy paniku. Kvůli ukončování dodávek plynu z Ruska stoupla jeho cena o 20 až 30 %. Zvýšení ceny plynu ovlivnilo i cenu elektřiny, která zaznamenala podobný nárůst. Dramatická situace se nakonec ale zvládla překvapivě dobře – podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu klesla spotřeba plynu v České republice o 20 % ve srovnání s rokem 2021. Přesto byly dopady rostoucích cen energií na domácnosti a podniky drtivé.
Zateplujte domácnost zevnitř
Jedním z nejlepších řešení, jak udržet teplo doma a zároveň ušetřit, je investovat do izolace. Zateplení domu je výborným krokem k minimalizaci tepelných ztrát. Pokud jste mezi těmi, kteří nestihli zateplení přes léto, nezoufejte. Existuje rychlejší a méně nákladná alternativa – koberec s izolační textilní vrstvou.
Když se řekne koberec, každý si představí módní doplněk interiéru. Jeho historie však dalece přesahuje sféru obývacích pokojů a sahá až do pravěku. Podle archeologů se první koberce vyráběly již před 4-5 tisíci lety ve Střední Asii. Žádný středověký kamenný hrad se neobešel bez nástěnných koberců, které pomáhaly udržet jejich obyvatele v relativním teple. Koberce tak chrání lidstvo před chladem už pěknou řádku let, proč je tedy nevyužít k jejich prapůvodnímu účelu i dnes?
„Kvalitní koberec s izolační vrstvou snižuje tepelné ztráty, a tím pádem i náklady na vytápění. Nejvýrazněji to pocítíte, máte-li pod pokojem chladný prostor, jako je například sklep. Koberec s filcem spolehlivě zastaví únik tepla a vy ušetříte až 5 % nákladů na vytápění,“ vysvětluje Martin Kozák, majitel Koberce K+K.
V dnešní době, kdy se hledají různé způsoby, jak ušetřit na energiích a zároveň chránit životní prostředí, je investice do kvalitního koberce s textilní podložkou rozumným krokem. Nejenže vám pomůže udržet teplo doma, ale také esteticky obohatí interiér. A řekněte, co může být příjemnější po náročném dni v práci, než si zabořit studené nohy do hebkého, hřejivého koberce?