fb pixel Zhasni a zemřeš je film, který šel z YouTube rovnou do Hollywoodu – G.cz
Vyhledávání

Zhasni a zemřeš je film, který šel z YouTube rovnou do Hollywoodu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dnes v jedenáct hodin večer dávají film, který vás vrátí zpátky do dětství. Ale není to Pod jezevčí skálou nebo Shrek. Kdepak, tahle podívaná vám nepřipomene vůni maminčiny bábovky nebo prázdniny u babičky. Připomene vám to, jak jste se jako malí báli tmy. A protože se jmenuje Zhasni a zemřeš, možná ho budete chtít vidět s rozsvícenými světly.

Jan Studnička
Jan Studnička 13.10.2020, 16:33

Rozsvítím a… nic!

Znáte ten pocit, kdy chcete jít do postele, zhasnete v místnosti a zatímco si vaše oči pomalu zvykají tmě, zachytíte podivný obrys. Chvíli na to mžouráte, vypadá to jako postava. Když máte dobrý den, zaostříte a zjistíte, že je to jenom židle, na kterou jste hodili mikinu. Pokud jste hodinu předtím viděli horor, možná pro jistotu rozsvítíte, abyste si pakn nad tou mikinou připadali jako vystrašení idioti. Jenže, co když rozsvítíte a všechno je stále tak nějak v nepořádku. Nebo hůř… co když rozsvítit nejde?

Strach ze tmy je v lidech od pradávna. Pokud je vám přes třicet a pořád jste ve tmě trochu nervózní, nezoufejte, je to velice běžné. Máme to v sobě evolučně zakódované, tma nás dezorientuje, nedokážeme se v ní rychle pohybovat, nevidíme nebezpečí. Někde ve vás vždycky bude dítě, které se bojí v noci vylézt z postele a v tom dítěti vždycky bude pračlověk, který ví, že jestli se v noci ocitne v lese, dostane ho panter. Strach ze tmy je primárně vždycky o tom, co se v té tmě skrývá a o naší bezmoci.

A přesně na tomhle pocitu si udělal kariéru jistý David F. Sandberg. To byl poměrně mladý a schopný filmař ze Švédska, který se se svým ani ne tříminutovým filmem Lights Out přihlásil na soutěž krátkých hororů s názvem Who’s there? Filmeček se dostal na net a šířil se tak rychle a tak virálně jako by koronavirus a Gangnam Style měli dítě. Hororoví fanoušci, kritikové, všichni z něj byli úplně na švestku.

A potom se kraťas dostal do rukou Jamese Wana, jednoho z nejtalentovanějších režisérů současné generace. A ten řekl: “Hej, Davide, co bys řekl na celovečerák?”

Ze Stockholmu do Hollywoodu

Víte, horor je žánr, kterým si filmová studia testují nové režiséry. Takový celovečerní debutant má dva úkoly: natočit čistou žánrovku a vytvořit v divákovi napětí. Je to taková režisérská maturita. Vzhledem k tomu, že Sandberg dokázal v divákovi vytvořit napětí ve třech minutách, zbývalo už jenom odpovědět na otázku, jestli to dokáže v žánrové devadesátiminutovce.

Dokázal, dokonce nadprůměrně. Ono to taky pod producentským dohledem a jistou rukou Jamese Wana nemohlo dopadnout jinak. Za příznivých recenzí vyšel Lights Out, v češtině Zhasni a zemřeš, v červenci 2016 a vy se na něj dnes můžete podívat v jedenáct hodin večer na Nova Cinema.

Navíc si Sandberg dovolil poměrně odvážný tah. A to je ta slavná scéna, která udělala z krátkometrážního filmu hit. Ta rozsvěcíme/zhasínáme scéna, tak tu nacpal do všech trailerů a ve filmu ji dokonce usadil hned na začátek. Jako by tím říkal: “Tohle máte rádi, ale nebojte, mám v rukávu ještě spoustu cool triků.” A taky má. Nechceme víc prozradit, takže se dnes v jedenáct dívejte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články