ČSSR na drogách
Češi v dobách socialismu experimentovali s lysohlávkami, čicháním ředidla a kouřením venkovní marihuany. Na své si však přišli i příznivci tvrdých drog, zejména pak kvalitního LSD, jehož bylo Československo dokonce jedním z největších exportérů na světě. Čeští psychologové a psychiatři experimentovali s LSD od roku 1952 se záměrem vyhledat látku k vyléčení depresí a psychopatií. Jak to dopadlo, asi uhodnete sami.
Doslova tisíce lidí z řad českých studentů, psychologů, psychiatrů a umělců se zúčastnilo experimentů, které probíhaly především v psychiatrické léčebně v Sadské. Právě v tomto ústavu začínal svou lékařskou praxi i uznávaný psychiatr a propagátor změněného stavu vědomí Stanislav Grof.
Rok 1957 započala výroba LSD a následné rozsáhlé experimentování pod odborným dohledem vědců v laboratorních podmínkách mezi lety 1952 až 1974. V těchto letech bylo užívání LSD v ČRSR naprosto legální. O rok později se rozběhla masová výroba v národním podniku Galena Opava (součást SPOFA – Spojené farmaceutické závody). Tím se Československo stalo svého času velmocí ve výrobě LSD.
Velkou oblibu si LSD získalo především u umělců, kteří vnímali halucinogenní účinky LSD jako inspiraci pro svou tvůrčí činnost. Mezi nejznámější uživatele LSD v dobách ČSSR patří například herec Boris Hybner, malíři Ivo Medek a Jiří Anderle, zpěvák Karel Gott nebo režisér Jan Švankmajer. Dle vyprávění Šiklové i podle filmu LSD made in ČSSR se testování LSD zúčastnil i budoucí český prezident Miloš Zeman, v té době student ekonomie.
A nejen herci či jiní kulturní činovníci, ale také vojáci, dokonce vysocí důstojníci byli podrobeni testům LSD – jak ukazuje tohle video:
Tehdejší užívání LSD lze těžko porovnat s tím masovým v 60. a na začátku 70. let v USA nebo i dnes, jelikož látku, která se dnes dá na černém trhu sehnat pod názvem LSD, je velmi zředěná a nekvalitní. Tehdejší LSD vznikalo v laboratořích a jeho aplikace se provozovala většinou pod odborným lékařským dohledem.
Postupem času se bohužel zjistilo, že látka LSD nedokáže léčit schizofrenii ani jiné psychické problémy, někde může naopak ještě více uškodit a psychotické stavy vyvolat. Armáda ztratila rovněž zájem o další výzkum pro vojenské účely, jelikož se ukázalo, že LSD v rukou vojáků dokáže napáchat více škod než užitku. V roce 1974 veškerý psychiatrický výzkum skončil a LSD oficiálně v ČSSR zakázáno pod hrozbou vysokých trestů.
O LSD
Diethylamid kyseliny lysergové neboli LSD je krystalická látka, jež se užívá pro své halucinogenní účinky. V roce 1938 se ji poprvé podařilo syntetizovat švýcarskému doktorovi Albertovi Hofmannovi, avšak její psychoaktivní účinky objevil až o 5 let později. Americká armáda a CIA věřily, že lze LSD využít jako bojovou zbraň, a proto výzkum této látky dlouhodobě financovaly. Uvažovaly nad tím, že když rozpráší LSD nad nepřátelskou armádou, povede se jim ji dezorientovat a porazit v boji. Armádní účely však nebyly jediným odvětvím, kde se LSD testovalo. Úspěšně bylo aplikováno při léčbě autismu, drogových závislostí nebo depresí.
Účinky LSD na člověku se liší na základě několika faktorů, jako jsou momentální rozpoložení, aktuální psychický stav, předchozí zkušenost nebo okolní prostředí. Nicméně dle výpovědí uživatelů LSD navozuje stavy euforie, zvýšenou fantazii, pseudohalucinace v podobě zvlněné podlahy a roztékajících se stěn apod. Tento stav trvá cca 6 až 12 hodin, záleží však na množství dávky. Dobrou zprávou je, že na LSD nevzniká závislost a při opakovaném užívání klesá účinek látky na člověka.
Na YouTube naleznete několik videí z prvního pohledu, díky kterým uvidíte pohledem uživatele LSD.
Další dobrou zprávou je, že neexistuje žádný drogový test, který by ve vašem těle odhalil látku LSD, ale řídit pod vlivem této látky raději nezkoušejte.
A zde si můžete přečíst o tom, jak se fetovalo za první republiky.