fb pixel Zemřela zpěvačka Eva Pilarová, kvůli koronaviru se s ní veřejnost nemůže rozloučit – G.cz
Vyhledávání

Zemřela zpěvačka Eva Pilarová, kvůli koronaviru se s ní veřejnost nemůže rozloučit

Zdroj: WikiMedia

Česko zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 80 let zemřela jedna z největších hvězd české populární hudby Eva Pilarová. Informaci ráno potvrdil deníku Blesk zpěvaččin manžel Jan Kolomazník. Bohužel, kvůli aktuální situaci nebude mít veřejnost možnost se s touto ikonou rozloučit.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 14.3.2020, 10:37

Odešla skutečná legenda, zpěvačka s nezapomenutelným hlasem a dokonalým frázováním. Písničky pro ní psal například Karel Svoboda a její jméno je spojené s hity jako Láska nebeská, Oliwer Twist nebo Hrom aby do tebe, lásko. V 60. letech zažila nejslavnější éru s divadlem Semafor, kde byla stejně populární jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška. S Gottem nazpívala v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů duet Dotýkat se hvězd, s Matuškou pak například další hit Ach, ta láska nebeská a celou řadu dalších. S oběma ji pojilo celoživotní přátelství. Duety měla Eva Pilarová vůbec v oblibě a její fanoušci také. V poslední době se spojila s Vojtěchem Dykem, se kterým některé své známé hity znovu nazpívala.

Že byla zpěvačkou mimořádných kvalit dokazovala celý svůj život. Její nezaměnitelná soprán s rozsahem tří oktáv a perfektní pěvecká technika jí umožňovaly pohybovat se přirozeně napříč žánry, od popu k jazzu a swingu. Nezapomenutelný je ovšem její Montiho čardáš, rychlá skladba, která původně nebyla napsaná pro zpěv, ale pro houslové virtuosy a je velmi náročná na rytmickou přesnost i intonaci.

Tato brněnská rodačka, která původně studovala na brněnské JAMU operu, byla držitelkou několika Zlatých slavíků. Prvního získala v roce 1964, další v letech 1967 a 1971. Mimořádný Zlatý slavík k ní putoval na vyhlašování Českého slavíka 2014 kvůli skutečnosti, že v roce 1962 skončila na třetím místě, ale za dvěma muži, protože se nerozlišovaly kategorie. Celých 12 ročníků ankety Zlatý slavík, až do roku 1973, ji její fanoušci drželi na některém z prvních tří míst.

Pilarová ale neměla vždy na růžích ustláno. První manžel Milan Pilar i druhý Jaromír Mayer emigrovali na západ a ona tak nemohla v době normalizace zpívat. Aby mohla vůbec vystupovat, podepsala v roce 1977 Antichartu, za což se posléze omluvila.

Evu Pilarovou uznávala i mladá generace a fanoušci i jiných hudebních žánrů, než je pop. Ukázalo se to například na rockovém festivalu v Trutnově, kde opakovaně zažila velký úspěch, a to v letech 2006 a 2009. V roce 2009 převzala od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy.

Bohužel s ohledem na aktuální situaci, kdy Česko bojuje s nákazou koronaviru a není možné pořádat de facto žádné akce, nebude mít veřejnost možnost se s oblíbenou zpěvačkou rozloučit. . "Vzhledem k opatřením souvisejícím s vyhlášením nouzového stavu nebude možné uskutečnit poslední rozloučení," řekl ČTK manžel Evy Pilarové Jan Kolomazník právě s odkazem na vládní opatření.

Podobné články

Doporučujeme

Další články