fb pixel "Francouzský Elvis" Johnny Hallyday měl na pohřbu tři prezidenty. Kolik politiků se bude loučit s Gottem aka Sinatrou z Východu? – G.cz
Vyhledávání

"Francouzský Elvis" Johnny Hallyday měl na pohřbu tři prezidenty. Kolik politiků se bude loučit s Gottem aka Sinatrou z Východu?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Pompézní rozloučení s Karlem Gottem, kterému se přezdívalo také Sinatra z Východu, se blíží. Údajně má na smuteční akci dorazit až 300 tisíc fanoušků. Praha zažije policejní manévry, může dojít k dopravnímu kolapsu. Před časem se takto velkolepě loučila Paříž se zpěvákem Johnnym Hallydayem, kterému se říkalo "francouzský Elvis". Kariéra obou zpěváků se v ledasčem podobá.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 10.10.2019, 14:28

Kdo byl Johnny Hallyday?

Představovat Karla Gotta by bylo nošení dříví do lesa, ale kdo byl Johnny Hallyday? Francouzský zpěvák, skladatel, herec a zároveň také největší ikona francouzského rocku, který za svého života prodal přes 110 milionů desek. Ani on se stejně jako Karel Gott nebál coververzí osvědčených hitů z anglosaského světa. Písničku pro Hallydaye napsal i Bono Vox z irské skupiny U2. Hallyday odjel celkem 187 šňůr, na nichž odehrál 3257 koncerty. Za absolutně rekordní je pak považovaný koncert u Eiffelovy věže v roce 2000, který přímo na místě sledovalo milion platících diváků a dalších devět milionů pak u televizních obrazovek.

Stejně jako Gott byl obklopen krásnými ženami

Na rozdíl od Gotta se Hallyday ženil celkem pětkrát, přičemž s jednou ženou dokonce dvakrát. První manželkou byla slavná francouzská herečka a zpěvačka Sylvie Vartan. Ve své době patřili do jakési svaté trojice francouzských ikonických párů 60. let. Johnny a Sylvie, Alain Delon a Romy Schneider a Serge Gainsbourg a Jane Birkin. Samozřejmě společně natočili několik písniček. Johnny Hallyday měl stejně jako Karel Gott 4 děti. Jeho nejstarší syn David je také muzikant. Hallyday podlehl rakovině plic v prosinci 2017.

Velkolepé smuteční tažení

V souvislosti s pohřbem Karla Gotta zní i hlasy, že se jedná o zbytečnou okázalost, která nemá nikde obdoby. Opak je však pravdou. Právě pohřeb francouzské rockové legendy byla událost, kterou list Le Figaro přirovnal k rozloučení se spisovatelem Victorem Hugem. Na poslední cestě „jejich Johnnyho“, jak o něm fanoušci mluvili, doprovodilo několik stovek tisíc lidí. Nechyběla ani přední politická garnitura v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem a bývalými prezidenty Françoisem Hollandem a Nicolasem Sarkozym, premiérem Edouardem Philippem. Nechyběla ani pařížská starostka Anne Hidalgo.

Smuteční řeč nad rakví pronesli také herci Marion Cotillard, Line Renaud a Jean Reno. Na Eiffelově věži zářil nápis „Děkujeme, Johnny“. Velkolepá byla již samotná trasa pohřebního průvodu v doprovodu sedmi stovek motorkářů. Johnny Hallyday byl totiž za svého života jeden z nich. Průvod vyjel z pařížského předměstí poblíž Versailles, kde rocková hvězda žila. Odtud pak okolo Vítězného oblouku a přes bulvár Champs-Elysées pokračoval k chrámu La Madeleine, kde se konal církevní obřad.

Kdo dorazí z české smetánky?

Nadcházející víkend bude pro Čechy a pro hlavní město ve znamení rozloučení se s legendou několika generací Karlem Gottem. Nemusíte být zrovna fanoušci jeho muziky, ale to, že byl ikonou, je beze vší pochybnosti. A tak i rozloučení s ním se bude vymykat všemu, co doposud Praha zažila. V tento moment se můžeme ještě jen domnívat, kdo od Gottovy rodiny dostal do Chrámu sv. Víta pozvánku a kdo pak skutečně dorazí. My to budeme sledovat!

A pokud vás víc bere literatura, připomeňte si život E. A. Poea v 10 zajímavostech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články