fb pixel Zemřel zpěvák a kytarista David Crosby: Byl zakládajícím členem skupiny The Byrds a kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young – G.cz
Vyhledávání

Zemřel zpěvák a kytarista David Crosby: Byl zakládajícím členem skupiny The Byrds a kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young

Zdroj: Christopher Michel - Crosby, Stills & Nash!, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24809958

Americký zpěvák, kytarista a rocková legenda David Crosby, jenž byl zakládajícím členem skupiny The Byrds a věhlasného kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young, zemřel v 81 letech. Informaci poskytla serveru Variety Crosbyho manželka.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.1.2023, 15:04

David Crosby

David Crosby se narodil v Los Angeles 14. srpna roku 1941. Jeho rodiči byli Aliph Van Cortlandt Whitehead a Floyd Crosby. V Kalifornii posléze i vyrůstal a navštěvoval zde několik škol, včetně University Elementary School a Crane Country Day School.

David Crosby je označován za jednoho z nejvlivnějších zpěváků 60. a 70. let. Proslavil se nejen jako sólista a kytarista, ale už v 60. letech se skupinou The Byrds a poté v kvartetu Crosby, Stills, Nash & Young (CSN&Y).

Drogy a alkohol

Pověstná čtveřice, která se dala dohromady již na konci 60. let, se proslavila například albem Deja Vu, ale také nejrůznějšími excesy a divokými vztahy uvnitř kapely. Kvarteto však vždy účinkovalo spíše nárazově, neboť napětí mezi výraznými osobnostmi vedlo k opakovaným pauzám.

Kromě své hudební činnosti proslul Crosby také svým bouřlivým životem, během něhož se dostal kvůli drogám i za mříže vězení. Nejen to vedlo k následným rozporům v kapele. S alkoholem a drogami zápasil Crosby dlouhá léta, v roce 1994 pak musel podstoupit operaci jater.

Rock and Roll Hall of Fame

Crosby je dvojnásobným členem Rock and Rollové síně slávy, kam byl uveden právě za svou práci ve skupinách Byrds a CSN&Y. V roce 2014 pak získal italské ocenění Premio Tenco. 18. ledna 2023 zemřel ve věku 81 let, o smrti informovala veřejnost jeho žena Jan Dance.

Zdroj: novinky, iDnes, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články