fb pixel Zemřel umělec Christo. Zahalil Reichstag a Japonsko pokryl modrými deštníky – G.cz
Vyhledávání

Zemřel umělec Christo. Zahalil Reichstag a Japonsko pokryl modrými deštníky

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Umělec Christo, který proslul rozmístěním stovek žlutých deštníků v kalifornské poušti či zabalením budovy někdejšího Reichstagu do světlé látky, ve věku 84 let zemřel. Médiím zprávu potvrdila jeho kancelář.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.6.2020, 10:45

Christo a Jeanne-Claude

V New Yorku ve věku 84 let zemřel Christo Javačev, známější prostě jen jako Christo, původem bulharský konceptuální umělec a legenda land artu. Proslul zejména obalováním nejrůznějších ploch a staveb do textilií, což zní možná pitomě - ale není! Christo se narodil v Bulharsku v roce 1935 . V roce 1957 odešel do Prahy, odkud pak utekl do Vídně a do Paříže. Tam se seznámil s Jeanne-Claude Denat. Christo našel zalíbení v její nevlastní sestře Joyce, Jeanne-Claude byla zasnoubená... Přesto si spolu ti dva začali a Jeanne-Claude otěhotněla. Vzala si sice svého snoubence, opustila ho ale hned po návratu z líbánek a od té doby propojila svůj život s tím Christovým.

Manželský pár vytvořil kreativní umělecké duo, které má na svědomí jedny z nejlegendárnějších kousků land artu. Mezi jejich nejslavnější spolupráce patří například Zahalený Bundestag, tedy budova bývalého Reichstagu v Berlíně. Po dlouhých jednáních se manželům v roce 1995 podařilo získat povolení k pokrytí budovy Německého spolkového sněmu 100 tisíci m2 polypropylenové tkaniny. K jejímu upevnění bylo potřeba 5 600 m lan a 200 tun oceli. Budova byla kompletně zahalena 24. června toho roku a po 14 dnech byl parlament znovu odhalen. Náklady v hodnotě 15 miliónů dolarů byly pokryty prodejem Christových přípravných studií, skic, koláží a modelů.

Dalším kouskem Christa a Jeanne-Claude jsou Deštníky z roku 1991. Tehdy svět obletěla zpráva, že kdosi v kalifornském údolí Tejon Ranch rozmístil stovky žlutých deštníků, konkrétně jich bylo 1760. Silný vítr jeden z nich vyvrátil a letící deštník srazil a usmrtil jednu turistku, a tak musel být projekt ukončen. Už méně známé ale je, že Kalifornie tvořila jen polovinu projektu - dalších 1340 deštníků, pro změnu modrých, Christo a Jeanne-Claude nechali rozmístit u japonského města Ibaraki, na opačném konci světa. Instalace vyšla na 26 milionů dolarů. Na další výtvory dvojice se podívejte do následující galerie:

Jeanne-Claude zemřela v roce 2009 na mozkové aneurysma rovněž v New Yorku, kde pár trvale žil od roku 1964. Poslední projekt, který Christo plánoval, bylo zahalení slavného Vítězného oblouku v Paříži. Mělo to proběhnout letos v dubnu, kvůli koronavirové krizi se ale umělec rozhodl projekt posunout nejprve na podzim a posléze až na rok 2021. No, bohužel...

Podobné články

Doporučujeme

Další články