fb pixel Zemřel Sean Connery. Představiteli Jamese Bonda a doktora Jonese seniora bylo 90 let – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Sean Connery. Představiteli Jamese Bonda a doktora Jonese seniora bylo 90 let

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Sean Connery zemřel. Legendární britský herec a hrdý Skot opustil svět živých ve věku 90 let. Informaci přinesla v sobotu odpoledne stanice BBC. Connery zemřel ve spánku během pobytu na Bahamách.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 31.10.2020, 13:45

Connery, buď sbohem

První filmový James Bond, ale také Henry Jones sr., král Artuš či Vilém z Baskervillu ve Jménu růže. Sean Connery, legenda stříbrného plátna, zemřel ve věku 90 let. V sobotu odpoledne informaci přinesla stanice BBC a posléze ji potvrdila rodina. Connery zemřel ve spánku během pobytu na Bahamách. Britský herec, který se hrdě hlásil ke svému skotskému původu, ztvárnil desítky zásadních rolí a nesmazatelně se zapsal do dějin světové kinematografie.

Sean Connery se narodil v roce 1930 ve skotském Edinbourgu. Ke svému původu se hrdě hlásil, což mimo jiné dokazuje i tetování Scotland Forever, které si nechal do kůže vtisknout, když se dal v šestnácti k námořnictvu. V ušlechtilé službě na moři ale skončil po třech letech kvůli zdravotním obtížím. Po návratu na souš střídal různá zaměstnání a pracoval na své muskulatuře. Vysoký, namakaný a pohledný muž Connery dokonce svou rodnou vlast reprezentoval v soutěži Mr. Universe, ale táhlo ho to k filmu. Když pak šel na konkurz na roli Jamese Bonda, zdálo se, že jeho fyzické vzezření bude problém. Autor agenta 007 Ian Fleming si představoval někoho trochu jiného, než bývalého body buildera, který navíc už začínal plešatět. Connery měl ale neodolatelný klukovský šarm, čehož si všimly ženy producentů první filmové bondovky, a tak to Connery nakonec dostal. Více o jeho osudové roli si přečtěte tady:

Ačkoliv je Connery nejvýrazněji svázán s Bondem, kterého si zahrál celkem šestkrát, v showbyznysu se herec pohyboval 40 let a za tu dobu ztvárnil samozřejmě řadu dalších slavných rolí. Z těch nejznámějších jmenujme například mnicha/středověkého detektiva Viléma z Baskervillu v adaptaci Ecova Jména růže, otce Indiany Jonese - Henryho Jonese seniora - ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava, Robina Hooda, jehož lady Marianou byla Audrey Hepburn nebo třeba krále Artuše v devadesátkovém slaďáku První rytíř. Na další se podívejte do galerie:

V soukromí byl Connery dvakrát ženatý, nejprve s herečkou Diane Cliento. Vzali se v roce 1962 a rozvedli o jedenáct let později, ale žili odděleně již od roku 1970, kdy Cliento Conneryho nařkla z toho, že ji psychicky a fyzicky týral. Z manželství vzešel syn Jason Connery. V roce 1975 se herec oženil podruhé, a sice s francouzskou umělkyní Micheline Roquebrune, s níž zůstal až do smrti, a to navzdory tomu, že v 90. letech byla v médiích hodně propíraná Conneryho mimomanželská aféra se zpěvačkou Lynsey de Paul. Connery se věnoval karate, ještě raději ovšem golfu a vybudoval i luxusní rezort, který posléze prodal jednomu německému milionáři. V roce 2000 herce britská královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články