Zemřel režisér Miloš Forman: ten, díky kterému znali české filmy i za oceánem

Nečekaná zpráva v sobotu ráno zaskočila nejen filmový svět; ve věku 86 let v USA náhle zemřel oscarový režisér českého původu Miloš Forman. Médiím to potvrdila jeho manželka Martina.

Odchází velikán

Amadeus, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko a mnoho, mnoho dalších... To jsou filmy Miloše Formana. Každý jeho počin budil pozornost a většinou i sklidil úspěch. Nejinak by to zřejmě bylo i s velkofilmem o Mnichovské dohodě, na který se český tvůrce žijící v USA chystal, to už ale bohužel nezjistíme. Miloš Forman 13. dubna náhle a ve věku 86 let zemřel.

"Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," řekla ČTK jeho žena Martina. Pohřeb proběhne jen v úzkém kruhu rodinném, filmoví fanoušci v Česku i jinde ve světě se ale s výrazným představitelem naší nové vlny mohou rozloučit alespoň soukromou projekcí některého z jeho filmů.

Miloš Forman se do Ameriky uchýlil během sovětské okupace Československa, do rodné hroudy se ale po revoluci vracel. Naposledy tu byl před sedmi lety, zdravotní důvody už mu nedovolovaly náročné cestování. Režisér byl třikrát ženatý, poprvé s herečkou Janou Brejchovou, podruhé v výtvarnicí Věrou Křesadlovou, se kterou má Forman dva syny-dvojčata. Další klučičí dvojčata mu pak porodila právě jeho třetí a poslední manželka Martina.

A tady 6 zcela zásadních snímků Juraje Herze.


Komentáře

Doporučeno pro vás