fb pixel Režisér, který uměl hýčkat strach a temnotu: 6 zcela zásadních snímků Juraje Herze – G.cz
Vyhledávání

Režisér, který uměl hýčkat strach a temnotu: 6 zcela zásadních snímků Juraje Herze

Spalovač mrtvol byl přestříháván, zkracován a na čas zcela zakázán i přesto, že se odehrával ve 30. letech. Po Spalovači musel Herz natočil něco apolitického, vybral si kultovní Petrolejové lampy. + DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Juraj Herz bez debat patří mezi nejoceňovanější české režiséry. Jeho rukopis je tak specifický, že jej poznáte už v první scéně. Tvůrce se slovenskými kořeny miloval strach, temnotu, drama, horor. Nebýt jeho, neměl by v české kinematografii už tak skomírající žánr děsivých a mysteriózních filmů takřka žádné pořádné zastání. Vybrali jsme 6 jeho kousků, které jsou podle nás nejzásadnější.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 4.9.2019, 10:07

1. Spalovač mrtvol

Tenhle film snad netřeba představovat. Snímek s božským Hrušínským v hlavní roli, který byl za minulého režimu upravován, zkracován a nakonec krátce po premiéře uzamčen do trezoru. Tísnivé filmové podobenství pro Herze znamenalo nutnost točit jasně apolitické kusy, cenzurování a další překážky. Spalovač ale dodnes patří k nejceněnějším českým filmům.

2. Petrolejové lampy

Herzova adaptace románu Jaroslava Havlíčka je naším osobním favoritem. Temný dramatický příběh stárnoucí Štěpy, která na oko dojde štěstí, když se provdá za pohledného důstojníka, nakonec ale zjistí, že její muž má syfilis a postupně přichází o rozum a blíží se smrti, je prostě síla. Lví podíl na tom mají herecké výkony Petra Čepka a Ivy Janžurové, o které Herz často prohlašoval, že je nejlepší českou herečkou.

3. Morgiana

Další spolupráce Herze a Janžurové proběhla při natáčení filmu Morgiana. Příběh o dvou sestrách odlišných jako den a noc (obě skvěle ztvárnila právě Janžurová) měl diváky zaskočit odhalením, že je hlavní hrdinka vlastně schizofrenní a žádnou sestru nemá. Tento až hitchcockovský a do té doby v českém filmu neviděný prvek byl ale schvalovací komisí zatržen, a tak film končí téměř pohádkovým vítězstvím dobra nad zlem odpovídajícím literární předloze.

4. Panna a netvor

Aby se Herz vyhnul výrobě politicky angažovaných filmů, přesedlal na pohádky. Ani v těch si ale neodpustil hororové prvky. Strach a temnotu měl vždy rád, což je vidět jak v Devátém srdci, tak ve slavnější Panně a netvorovi. Na fantaskním snímku je pozoruhodná výprava, od ptačí masky netvora – zakletého prince – až po interiér jeho černého hradu.

5. Pasáž

Málo známý Herzův film z 90. let vznikl ve francouzské koprodukci. Pokud se řadíte ke sběratelům neotřelých filmových zážitků, tohle je rozhodně něco pro vás. Snímek bývá označován jako „lynchovsko-kafkovský“, a i když to zní snobsky, je to vlastně celkem trefné. Bankovní úředník Michal se jednoho dne před deštěm ukryje v pasáži, v níž potká mnoho surrealistických figur. Chodbou se postupně nechává úplně pohltit...

6. T.M.A.

T.M.A. nebyla kritiky ani diváky přijata zrovna dvakrát nadšeně, důležitost tohoto filmu tkví ale v jiné věci. Žánr hororu v české kinematografii nemá moc zastání. Čistokrevný strašidelný snímek tu točí/umí natočit málokdo, přitom tu na to máme vynikající podmínky. Tímto kouskem se Herz pokusil to napravit, a za to mu jako milovníci děsu děkujeme. A za všechno ostatní také.

A tady 8 filmových hororů podle skutečných událostí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články