fb pixel Otakar Černý zemřel: Legenda sportovní žurnalistiky, která stála zpopularizovala biatlon
Vyhledávání

Zemřel Otakar Černý: Legenda sportovní žurnalistiky, která zpopularizovala biatlon

Ve věku 77 let zemřel známý novinář, sportovní publicista a moderátor Otakar Černý. V České televizi působil s pauzami už od roku 1969, a to až do roku 2013, kdy odešel do penze. Černý patřil mezi zakladatele programu ČT sport a v Česku dokázal zpopularizovat biatlon.

Martin Miko
Martin Miko 16.2.2021, 10:01

Zemřel hudební publicista Otakar Černý

„Sportovní novinář a publicista Otakar Černý zemřel ve věku 77 let,“ oznámil na svém Twitteru redaktor Robert Záruba. „Muž, který rád posouval hranice, nic neměl za nemožné a pomohl objevit mnoho velkých věcí: nápaditý jazyk sportovní reportáže, krátké otázky, televizní debaty, sportovní kanál a Jardu Jágra. Emeritní/navždy šéfredaktor naší redakce, Otakar Černý v noci zemřel. Hodně síly rodině,“ napsal Záruba na sociální síti, čímž rozesmutnil tisíce sportovních fanoušků.

Černý v ČT působil s přestávkami už od roku 1969 a jeho kariéra ve vedoucí pozici sportovní rubriky trvala až do roku 2013, tedy do roku, kdy odešel do důchodu. Černý se narodil v Kladně v roce 1943 a jeho původním povoláním bylo učitelství, jemuž se věnoval 20 let. Na konci 60. let se však rozhodl změnit povolání, a tak nastoupil do Československé televize, kde se začal věnovat psaní o sportu. To mu vydrželo až do sametové revoluce. Pak nastoupil do zpravodajství, kde se dočkal vedoucí pozice, a dokonce moderoval i první politické televizní diskuze v Československu. Proslavil se díky legendární otázce „a co na to občan?“, kterou si televizní diváci oblíbili. V roce 1995 z České televize odešel na několik let, během nichž pracoval například jako tiskový mluvčí pro ministra zdravotnictví. V roce 2002 se do ČT vrátil kvůli sportu. Pomohl například i s tvorbou televizního kanálu ČT sport.

Za svou kariéru stihl vytvořit přes 5 tisíc sportovních reportáží a komentovat zhruba 500 přímých přenosů, jak uvádí web ČT.

Podobné články

Doporučujeme

Další články