fb pixel Zemřel Jiří Brady: muž, který přežil několik koncentračních táborů i odmítnutí Zemanova vyznamenání – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Jiří Brady: muž, který přežil několik koncentračních táborů i odmítnutí Zemanova vyznamenání

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve věku nedožitých 91 let zemřel strýc bývalého ministra kultury a místopředsedy Lidovců Daniela Hermana, Jiří Brady. Muž, který zažil holocaust a posléze bojoval za lidská práva.

Martin Miko
Martin Miko 12.1.2019, 14:26

Zemřel Jiří Brady

Na svém twitterovém účtu oznámil smrt Jiřího Brady bývalý ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman, který na svého strýce vzpomněl jako na muže, který neúnavně bojoval za svobodu a lidská práva. Život pana Bradyho (90) byl tak neuvěřitelný, že by se podle něj dal natočit film. Kromě toho, že za války prošel hned několika koncentračními tábory, což v překladu znamená Terezínem i Osvětimí, tak zažil i takzvaný pochod smrti. Kvůli těmto zvěrstvům přišel o takřka o celou svou rodinu a v roce 1951 se rozhodl, že emigruje do Kanady, kde podnikal a podporoval tamní Čechy.

V živé paměti máme Jiřího Brady dodnes kvůli kontroverzním událostem z roku 2016, které se týkaly jeho vyznamenání. Ten měl být totiž původně vyznamenán, avšak kvůli setkání Daniela Hermana s dalajlámou bylo státní vyznamenání zrušeno. Tato kauza byla řešena v médiích mnoho týdnů a nakonec podle ní vznikla i divadelní hra s názvem Ovčáček čtveráček.

A zde je opačný pohled na Kliniku, která nasdílela zajímavé fotografie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články