fb pixel Zemřel herec Ray Liotta: Během natáčení mu do šatny Robert De Niro podstrčil falešnou koňskou hlavu aneb Co jste nevěděli o filmu Mafiáni – G.cz
Vyhledávání

Zemřel herec Ray Liotta: Během natáčení mu do šatny Robert De Niro podstrčil falešnou koňskou hlavu aneb Co jste nevěděli o filmu Mafiáni

Zdroj: gdcgraphics - https://www.flickr.com/photos/gdcgraphics/8140672892, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23645495

V 67 letech zemřel ve čtvrtek 26. května slavný americký herec Ray Liotta, jenž se proslavil zejména hlavní rolí ve snímku Mafiáni režiséra Martina Scorseseho. Hercovo úmrtí potvrdil jeho publicista, dle jehož vyjádření zemřel Liotta ve spánku při natáčení filmu v Dominikánské republice. Scorseseho mafiánský film patří k těm nejlepším a nejpopulárnějším ve svém žánru, přesto je s ním spojena dlouhá řada zajímavostí, které jste o filmu pravděpodobně nevěděli.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 27.5.2022, 16:20

Ray Liotta

Americký herec Ray Liotta se narodil 18. prosince 1954 v New Jersey ve Spojených státech. Divadlu se začal věnovat v době svých studií na University of Miami, přičemž první větší Liottovy role jsou spojeny s filmy Něco divokého a Hřiště snů. Za první zmíněnou roli byl totiž nominován na Zlatý glóbus a na základě druhé zmíněné roli si jej režisér Martin Scorsese na doporučení Roberta De Nira vybral pro svůj připravovaný film s názvem Mafiáni, v originále Goodfellas.

Právě snímkem Mafiáni se Ray Liotta dostal do celosvětového kinematografického povědomí a jednoduše řečeno se i celosvětově proslavil. Přestože byl Ray Liotta zejména slavným hercem, nelze mu odepřít jeden z jeho dalších úspěchů, kterým se rovněž „zapsal“ do historie, ačkoli to bylo v úplně jiném odvětví.

Byl to totiž právě Ray Liotta, který propůjčil svůj hlas postavě Tommyho Vercettiho v mafiánsky laděné hře Grand Theft Auto: Vice City, ve své době možná vůbec nejpopulárnější herní sérii na světě.

Mafiáni

Vraťme se ale k Mafiánům, díky kterým zná Raye Liottu drtivá většina filmových fanoušků. Jak již bylo zmíněno, k filmu se Liotta dostal částečně na doporučení a dobrý úsudek Roberta De Nira. Ten však mladému herci nedaroval nic zadarmo, proto se s Tinou Sinatrou domluvil na malém neškodném žertu. Během natáčení Mafiánů Rayi Liottovi podstrčil De Niro ve spolupráci s Tinou Sinatrou do šatny falešnou koňskou hlavu. Jednalo se o vtip spojený s odkazem na kruté mafiánské praktiky, které nejvíce proslavil film Kmotr.

O filmu Mafiáni je známo, že jsou víceméně všechny hlavní postavy inspirovány skutečnými mafiány a osobami, které v příběhu byly zapleteny. Ray Liotta ve filmu ztvárnil postavu Henryho Hilla, která byla inspirována životem skutečné stejnojmenné osoby. Je známo, že si například Robert De Niro s opravdovým Henry Hillem během natáčení několikrát volal, aby se zeptal na postavu Jimmyho Conwaye (ve skutečnosti Jimmy Burke). Skutečný Hill přiznal, že Robert De Niro zjišťoval například to, jak Jimmy držel cigaretu.

Ray Liotta nebyl jedinou hvězdou, která se díky filmu Mafiáni dostala do širšího povědomí. S filmem je často spojován i herec Joe Pesci, jenž za svoji vedlejší roli obdržel dokonce Oscara. Jeho děkovná řeč při akceptaci ocenění byla třetí nejkratší děkovnou řečí v historii Oscarů. Řekl pouze: „This is an honor and a privilege, thank you.“ S cenou totiž údajně vůbec nepočítal, a neměl tedy žádnou řeč připravenou.

Oscara získal Joe Pesci nepochybně naprosto oprávněně. Skutečný Henry Hill se totiž nechal slyšet, že Pesci zvládl svou roli na 90 až 99 %. Jediným rozdílem mezi jeho hereckým ztvárněním a jeho skutečným předobrazem Tommym DeSimone bylo to, že DeSimone byl ve skutečnosti větší – měřil 1,88m a vážil kolem 90 kilogramů.

Kvůli Mafiánům odmítl roli v Batmanovi

Role v Mafiánech nebyla jedinou nabídkou, kterou Ray Liotta v té době obdržel. Kvůli roli Henryho Hilla ve Scorseseho filmu odmítl Liotta například roli Harveyho Denta v Batmanovi z roku 1989. Nelze pochybovat o tom, že si Ray Liotta v souvislosti se svou hereckou kariérou vybral správně. Natáčení však nebyla vždy procházka růžovou zahradou. Z Martina Scorseseho se totiž údajně během natáčení stal až fanatický perfekcionista, který si chtěl být jistý tím, že ve filmu bude vše dokonale vyobrazeno. Jednou Rayi Liottovi ani nedovolil, aby si sám zavázal vlastní kravatu.

Ray Liotta se dle amerických médiích chystal oženit s Jacy Nittolovou. Zanechal po sobě dceru Karsen Liotta, která je rovněž herečkou. Herec zemřel ve čtvrtek 26. 5. 2022 ve spánku během natáčení filmu na Dominikánské republice. Skutečný Henry Hill, jehož postavu Liotta v Mafiánech úspěšně ztvárnil, zemřel 12. června roku 2012 na srdeční problémy spojené s celoživotním kouřením cigaret.

Zdroje: čsfd, Wikipedia, Deník

Podobné články

Doporučujeme

Další články