fb pixel Zemřel Bill Rieflin, bubeník, který hrál s Ministry, R.E.M. i King Crimson – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Bill Rieflin, bubeník, který hrál s Ministry, R.E.M. i King Crimson

Bill Rieflin, slavný bubeník, který hrál s nejvýznamnějšími kapelami undergroundu a progresivního rocku, odešel do hudebního nebe. Muzikant prohrál dlouhý boj s rakovinou, bylo mu 59 let.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.3.2020, 10:20

Bill Rieflin zemřel

Hudební nebe má o jednoho skvělého bubeníka navíc. Ve věku 59 let zemřel Bill Rieflin, seattleský rodák, který hrál s legendárními Ministry, Nine Inch Nails, Swans, ale třeba také s R.E.M a byl jedním ze třech bubeníků, kteří se dostali do obnovené sestavy kultovních průkopníků progresivního rocku - King Crimson.

Právě na Twitteru kapely se objevilo oznámení, že nadaný muzikant prohrál vleklý boj s rakovinou. "Šťastnou cestu, bratře Bille! Můj život je bohatší díky tomu, že jsem měl tu čest tě poznat," napsal Rieflinův spoluhráč z King Crimson Robert Fripp. Objevily se virtuální kondolence i od dalších kolegů z branže. "Náš milovaný Bill Rieflin dnes opustil tento svět v kruhu své rodiny. Skvělý člověk a muzikant zůstane navždy v našich srdcích," sdělila světu zpěvačka Toyah Willcox.

William "Bill" Rieflin se narodil v Seattlu v září roku 1960. Od mládí bubnoval a k hraní v profesionálních kapelách se dostal ve druhé polovině let sedmdesátých. Začínal s The Blackouts, kde navázal celoživotní přátelství s basákem Paulem Bakerem, a po čase se přidal k Ministry. Legendární industrialmetalová banda Ala Jourgensena znamenala pro Billa mnohaletou spolupráci, podílel se na jejích nejvýznamnějších albech, odjel s nimi velké turné v roce 1990, přesto nikde není uváděn jako oficiální člen kapely.

To mu dávalo prostor působit i v jiných projektech - a že to byly projekty opravdu zvučných jmen. Rieflin hrál s Nine Inch Nails, R.E.M, Swans, KMFDM. V posledních letech byl ale nejvíce spjat právě s King Crimson. Komerčně nepříliš úspěšná, přesto kultovní kapela se několikrát rozpadla a znovu složila, celkem se v ní od konec 60. let vystřídalo na pětadvacet muzikantů. Bill se k ní přidal v roce 2013. O tři roky později si v kapele dal pauzu, roku 2017 se do ní ale zase vrátil. Pak ale udeřila zákeřná nemoc...

Podobné články

Doporučujeme

Další články