“Zeman je nemocný!” sděluje nám katolická církev – G.cz
Vyhledávání

“Zeman je nemocný!” sděluje nám katolická církev

Umíte číst mezi řádky? Tak sledujte, co kardinál Dominik Duka zatím jen diplomaticky naznačuje.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 20.11.2015, 17:40

Kardinál Dominik Duka odslouží dnes v Lánech bohoslužbu za prezidenta Miloše Zemana. Podle iDnes to řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, který to považuje za „velmi přátelské gesto“. Návrh podle něj vzešel od katolické církve, která mši může zaměřit k nějakému dobrému úmyslu, třeba jako prosbu o pomoc v obtížích. „Říká se tomu úmysl nebo intence,“ vysvětlil iDnes Dukův sekretář Milan Badal, podle něhož bude lánská mše vedena „za vlast a za zdraví pana prezidenta, aby s rozmyslem vedl tuto republiku“.

Pokud jen trochu umíte číst mezi řádky, je vám jasné, že se Zemanem je to už pořádně nahnuté. Církev to nabídkou takto přesně vymezené mše jasně dokazuje. Nezapomeňme, že katolická církev se vždy starala a stará především o duši a duševní zdraví člověka. Tím, že nechá sloužit bohoslužbu za pana prezidenta, nám vlastně říká: “Zeman je nemocný a vede tuto republiku bez rozmyslu.”

Katolíci jsou ale příliš taktní na to, aby to konstatovali takhle naplno a bez obalu. Konzervativní instituce se celá staletí vyjadřuje krajně diplomaticky a jen v náznacích a jinotajích. Se Zemanem teď už ale církvi dochází trpělivost, což nejspíš souvisí s jeho velmi bláznivým vystoupením na Albertově po boku českých xenofobů a extrémistů.

Mnohé naznačuje i fakt, Hrad nabídku mše velmi přivítal. Zeman je přece coby bývalý komunista a pozdější sociální demokrat známý svým negativním vztahem k náboženství a církvi.

Vstřícnost prezidentova okolí k Dukově návrhu tedy znamená, že ze Zemanova duševního stavu jsou bezradní už i na Hradě. Chytají se i toho nejmenšího stébla, včetně přímluvy o nadpřirozenou pomoc Nebes.

Ať už si ale o církvi myslíte, co chcete, nabídka mše za Zemanovo zdraví je krásným gestem. A ať už si myslíte, co chcete o Zemanovi, nemocného člověka by nám mělo být líto.

Anketa

Je vám Miloše Zemana líto?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články