fb pixel Zelená totalita: Velký bratr ti kouká do kamen – G.cz
Vyhledávání

Zelená totalita: Velký bratr ti kouká do kamen

Novela zákona o ochraně ovzduší nás vrací před listopad 1989. Nebo spíš ještě mnohem dál – vtrhnout lidem do domu bez povolení soudu k domovní prohlídce si totiž nedovolili ani komunisté.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 20.10.2016, 11:55

Máte napjaté vztahy se sousedy? Závidí vám někdo váš majetek? Pohádali jste se s tchýní? Ve všech těchto případech (a ve spoustě jiných) někdo neznámý zvedne telefon a napráská vás, že se vám „ňák divně kouří z komína“. Pod záminkou ochrany životního prostředí vám pak do domu vtrhne komando, aby vám zkontrolovalo kotel a dřevník. Vetřelci všechno prošmejdí a všechno nafotí.

Likvidační pokuty

Od ledna 2017 to bude úředníkům umožňovat novela zákona o ochraně ovzduší, jejímž smyslem je zabránit lidem neekologicky spalovat nekvalitní palivo. Tedy třeba levný uhelný prach, odpadky, plasty, staré boty nebo „brikety chudých“, jak se přezdívá PET lahvím naplněným pilinami smíchanými s vyjetým olejem. Na českých vesnicích to pak často vypadá jako v plynových komorách, hlavně když je zrovna inverze. Se snahou zabránit těmhle svinstvům je samozřejmě třeba souhlasit. Zásadní problém ale je, jakou cestu k tomu zákonodárci zvolili.

Snahy o omezení domovní svobody pod záminkou ochrany ovzduší sleduji jako ekologický publicista už přes deset let. V roce 2005 se část zákonárců snažila prosadit, aby měl starosta obce právo při kontrole kotle vlézt do soukromého objektu i bez souhlasu jeho majitele. To tehdy naštěstí neprošlo, ale současná změna zákona se od toho příliš neliší. Nepustíte kontrolu do domu? Dostanete pokutu 50 000 Kč, což je pro řadu chudších domácností žijících od výplaty k výplatě v podstatě likvidační částka.

Když jsem si to přečetl, musel jsem si protřít oči. Který senátor pro ten totalitní zákon hlasoval? Jak je možné, že nechodí domů kanálem?! (Je to samozřejmě řečnická otázka - dá se to snadno zjistit ZDE.)

Kdo neporušuje zákony, nemá se čeho bát?

Po listopadu 1989 jde o snad nejkřiklavější pokus o omezení občanských svobod, ukrytý za vzletnými frázemi o ochraně přírody. Bez nadsázky se to dá označit za náběh k zelené orwellovské totalitě, inspirovaný nejlepšími tradicemi husákovských dob. Kouří se vám z komína? Spolupracovník zelených estébáků brnkne starostovi, komando Mladých zvědů (pardon, Mladých strážců přírody) vám vyrazí dveře, v uhláku se jako náhodou najde petflaška a už se vezete.

Novela zákona přinese udavačství, noční přepadovky a úřední buzeraci. Nejhorší ale je, že bude velmi snadno zneužitelná represivním aparátem. Když dnes policisté chtějí někomu udělat domovní prohlídku, potřebují k tomu povolení soudu. Teď jim bude stačit tvrzení, že podezřelému „smrdí komín“.

„Když všichni budou topit tak, jak mají, tak nikdo k nikomu na kontrolu nepůjde,“ obhajoval totalitní novelu šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. Přesně takhle mluvili před listopadem 1989 komunističtí fízlové. „Kdo nedělá nic proti politice KSČ, ten se bát nemusí. Pokud nemáte doma zakázané knížky, Chartu 77 nebo třeba Plastic People, StB k vám domovní prohlídku udělat nepřijde, nebojte se…“

Co se bude kontrolovat dál?

Pokud to tvůrci bizarní novely mysleli vážně, mám pro ně další podnětné nápady ve stylu Orwellovy knihy 1984:

Starostové, domovní důvěrnice a členové uličních hlídek ochrany životního prostředí by měli mít právo v našich domovech zjišťovat, jestli:

- někde nesvítí zbytečně žárovka

- teplota v místnosti nepřesahuje 16 stupňů Celsia

- rodina nespotřebovává příliš mnoho potravin

- na domovní nástěnce visí hesla propagující trvale udržitelný rozvoj

- byly řádně zaplaceny povinné příspěvky Greenpeace

- v domácí knihovničce sebrané nechybí spisy Jana Kellera, Erazima Koháka a Jakuba Patočky

- partneři důsledně používají prezervativy, aby zbytečně nevzrůstala světová populace a tím se nezvyšoval tlak na citlivé ekosystémy.

Anketa

Jak by měl být potrestán rouhač proti přírodě, kterému smrdí komín?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte 5 možností, co bude teď se Zdeňkem Škromachem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články