fb pixel
Vyhledávání

Ze zloděje udělali boty: George Parrott nenašel klid ani po své smrti

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Každý psanec si nejspíš přál, aby o něm po smrti kolovaly nesmrtelné historky o tom, jak bojoval až do poslední kulky nebo o tom, koho dokázal bez strachu oloupit či zabít. I George Parrott, zvaný též Velký nos, se dočkal posmrtné slávy, jen poněkud neobvyklým způsobem. Po smrti ho totiž proměnili ho ve květináč, popelník a pár bot.

Martin Miko
Martin Miko 4.2.2025, 07:02

Potulný zločinec, který neměl strach

George Parrott působil ve druhé polovině 19. století jako potulný zločinec, který se svým gangem kradl koně, přepadával povozy na cestách a loupil ve vlacích. Osud si zpečetil vraždou dvou policistů, kteří se ho v roce 1878 pokusili dopadnout po nevydařené akci.

Po zabití zástupce šerifa Roberta Widdowfielda a vyšetřovatele společnosti Union Pacific Henryho Vincenta si Parrott dál užíval sladké svobody. Jenže měl slabost pro vychloubání, což se mu stalo osudné. Stačilo pár piv, a neváhal se svěřit, koho všeho připravil o život. Někdo z jeho posluchačů si to nenechal pro sebe a oznámil vše patřičným úřadům.

Zanedlouho se Parrott ocitl za mřížemi. Přestože se pokusil o útěk, dozorci ho včas zadrželi. Aby se podobná situace neopakovala, byl oběšen přímo na nejbližším telegrafním sloupu. Popravě přihlížel i místní lékař John Osborne, který se rozhodl, že psancova sláva přetrvá i po smrti. To se však odehrálo způsobem, který nikdo nečekal.

Když si nikdo nepřišel pro tělo George Parrotta, lékař John Osborne se rozhodl využít jeho ostatky neobvyklým způsobem. Hlavu poslal svému příteli, doktoru Thomasi Magheemu, který se věnoval studiu mozků kriminálníků. Doktor Maghee pak horní část lebky věnoval své patnáctileté asistentce Lillian Heath. Ta se později stala první oficiální lékařkou ve státě Wyoming.

Lillian údajně lebku používala k velmi praktickým účelům — jako popelník, zarážku do dveří či dokonce květináč. John Osborne se mezitím postaral o další část těla. Vytvořil zločincovu posmrtnou masku a z jeho kůže si nechal zhotovit boty. Přál si, aby na nich obuvník ponechal bradavky, aby bylo na první pohled jasné, že jde o lidskou kůži. Obuvník však jeho požadavek nesplnil. Přesto si Osborne bot velmi cenil a dokonce si je v roce 1893 obul na vlastní inauguraci, když byl jmenován guvernérem Wyomingu.

Zbytek těla byl rozřezán a naložen do sudu se solným roztokem. Dnes jsou fragmenty Parrottovy lebky, posmrtná maska a legendární boty vystaveny v Muzeu Carbon County ve Wyomingu. Osud tohoto psance je bezpochyby výjimečný. Místo klidného odpočinku po smrti skončil rozporcovaný a jeho ostatky se staly muzejními exponáty. Zdá se, že jeho trest neskončil s oběšením. Dodnes doslova zůstává „rozkouskován“ pro poučení i fascinaci návštěvníků muzea.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Nose_George

https://www.wyohistory.org/encyclopedia/big-nose-george-grisly-frontier-tale

Podobné články

Doporučujeme

Další články