Zdeněk Perský. Génius zločinu!

Obrázek uživatele Ivan Brezina
12.02.2014, 13:48
Romský buddhista Zdeněk Perský aka Medimon si za nejrůznější trestnou činnost odseděl čtrnáct let. Jeho zločiny svou kreativitou připomínají umělecké dílo.
Persky1 Zdeněk Perský a naše překrásná produkční Nikol Kudrnáčová.  

Co jsi Zdeňku prožil v poslední době?

Pět let jsem seděl, ale rozsudek byl nespravedlivý. Skutečný pachatel vypověděl, že jsem s ním přepadl směnárníka. Směnárník ale popřel, že bych to byl já, a pachatel se navíc dva týdny po výpovědi oběsil v cele. Psychiatrický posudek konstatoval, že v době výpovědi nebyl při smyslech.  

Proč to na tebe ušil?

Protože do své trestné činnosti potřeboval zamotat co nejvíc lidí, a soud mu to uvěřil. Nepodařilo se mi dokázat, že jsem jako buddhista nikoho nepřepadl.  

Cítíš to jako křivdu?

Vůbec ne – pořád jsem byl přece na planetě Zemi. A soudkyni Pařízkové musím za její hatlapatla rozsudek poděkovat. Prozřetelnost ji vylosovala, aby se stala dveřmi chrámu, skrze které jsem se vydal na posvátnou cestu duchovního studia. Jen díky nespravedlivému rozsudku jsem ve vězení mohl meditovat a nasbírat tam příběhy, ze kterých teď sestavím svou další knihu s názvem Akta – Fakta. Uvěznění bylo obětí, kterou jsem musel položit na oltář. Bez těch pěti let za mřížemi bych své příběhy nikdy nenašel. Ve vězení se mi tak zalíbilo, že si dnes doma stavím repliku vězeňské cely. To bude můj chrám.  

Jak jsi vězení snášel?

Výborně, protože jsem si tam v zájmu psychického zdraví vytvořil novou identitu. Inspiroval mně Jean-Marie Bastien-Thiry, který se v srpnu 1962 pokusil spáchat atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Odsoudili ho za to k smrti, ale on sám sobě namluvil, že je svým vlastním dvojníkem. Až do své popravy v březnu 1963 věřil, že skutečný Jean-Marie Bastien-Thiry bezstarostně chodí po ulicích. Prostě psychologická obrana. A tak se ze mně stal ATO – agent tajných operací Evropské vězeňské unie, který byl za mříže nasazen s tajným posláním. Když se to rozkřiklo, vedení věznice mně z "konga" hned přemístilo na VIP oddělení.  

Co je "kongo"?

Oddělení, kde je plno zfetovaných Romů se žloutenkou. Kongo ve věznici funguje jako strašák, nikdo se tam nechce dostat.  

Co bylo tvým tajným posláním?

Jako ATO jsem měl za úkol odhalit, jak vězeňská služba nakládá s penězi daňových poplatníků. Pracoval jsem na tom tři roky a zjišťoval, kudy z věznice odtékají finanční prostředky a jak bachaři kradou. Získané informace jsem pak předal advokátce Kláře Samkové. Mé poslání mi celou tu dobu umožňovalo nebrat vězení vážně. Když si to takhle hodíte do podvědomí, vnímáte realitu úplně jinak. Navíc jsem se i bavil.  

Čím ses bavil?

Před pár lety mně v tramvaji chytil revizor. Bránil jsem se, že jsem majitelem linky B pražského metra a že mi Dopravní podnik dluží 285 milionů korun, ale revizor zavolal policajty. Do vězení mi teď přišel rozsudek, že mám zaplatit pokutu. V odvolání jsem zmínil těch 285 milionů a soud nevěděl, jak rozhodnout. Zvláště tehdy, když jsem dodal, že kromě jiného vlastním 58 procent Pražského hradu. Poslali za mnou úředníka, aby zjistil, o co jde. Přijel na Pankrác a chtěl vysvětlení. Povídám: "Pane magistře, jsem pod nejvyšším stupněm utajení. Nejsem Zdeněk Perský, to je jen krycí jméno." A on se ptá: "Kdo tedy jste?" Já na to: "Napište si můj odtajňovací kód a běžte za šéfem české pobočky Interpolu. Ten jediný má pravomoc k mému odtajnění." Nadiktoval jsem mu kód "chas okar", což v romštině znamená "vykuř mi péro". Úředník s tím šel na Interpol a vyletěl odtamtud jak Gagarin.  

Psal jsi z vězení i jinam?

Ano, třeba premiéru Jiřímu Rusnokovi, místopředsedkyni vlády Karolíně Peake... Podle zákona mi museli odpovídat, a ty dopisy na hlavičkovém papíře mám schované. Podal jsem žalobu na Václava Klause za vlastizradu a do prezidentské kampaně zaregistroval kandidáta – spoluvězně Jiřího Hanku. A taky jsem projevil zájem o koupi věznice Bory. Nabídl jsem za ni miliardu korun, ale odepsali mi, že není na prodej. Bohužel.  

Prý jsi seděl s Robertem Novákem, který před pár lety brutálně zavraždil naši kamarádku Irenu Neffovou...

Já přímo ne, ale sešel jsem se s člověkem, který byl s Novákem na oddíle v Rýnovicích. Vyprávěl mi, že tam Novák s jedním mladým vězněm "uzavřel bratrství". Začali spolu spát v jedné posteli, chodit spolu do koupelny... Novák si pořídil dámské prádlo a hubu si začal malovat rtěnkou. A dělají tam bordel, protože se v kuchyňce hádají jak manželé po deseti letech. Vrah Novák už kvůli tomu dostal několikrát před držku, že je v kuchyňce moc dlouho jako nějaká buzna v koupelně.  

Kde je teď?

On je to dobrý herec. Spousta vězňů se předváděla před vězeňskou kaplankou. Říká se, že se před vězni nakláněla, aby jí byly vidět tangáče. Novák to s ní uměl,  a nahrál, že se do ní zamiloval. Díky ní se dal na pámbíčkářství. Prý studuje teologii, ale to je jen podvod. Dělá to totiž jen proto, aby se z Rýnovic dostal na Ruzyň, kde je mírnější režim. Ona je navíc hlavní kaplankou vězeňské služby a díky ní má protekci.  

Co teď chystáš kromě nové knihy?

Připravuju celovečerní film podle mé první knihy Kde domov můj. Nedám tam ale příběh o tom, jak jsem vykradl pražskou FAMU a nechal tam na stole posměšný vzkaz děkanovi. Ten chci natočit se studenty FAMU, abych odčinil, co jsem té škole kdysi udělal.   Chcete vědět o Zdeňkovi více, přečtěte si o něm v publikaci Kde domov můj, jedné z nejvtipnějších knih, jakou jsme kdy četli. A co si Zdeněk myslí o českých věznicích? Čtěte na:  http://g.cz/hitparada-ceskych-veznic/

Komentáře

Doporučeno pro vás