Hitparáda českých věznic

Obrázek uživatele Ivan Brezina
10.02.2014, 16:30
Jaké jsou a co všechno tam zažijete? Popsal nám to romský buddhista Zdeněk Perský. A ten to musí vědět – za krádeže, podvody a loupežná přepadení si odseděl čtrnáct let.

1. Praha – Pankrác

1 vscr.cz "Vyšlechtěná věznice! Je tu nejlepší režim jak ze strany bachařů, tak i pokud jde o vztahy mezi vězni. I soudci jsou tu nejobjektivnější a jedou přesně podle judikatury. A navíc je to v Praze."  

2. Praha – Ruzyně

2 vscr.cz "Ruzyni se mezi mukly říká "Ráj". Je totiž vyhlášená tím, že tu pouští na vycházky i na přerušení trestu. Stačí jen splnit kritéria – musíš mít odsezenou část trestu, dobré hodnocení a pochvaly. Nejdřív jdeš ven jen na pár hodin s vychovatelem a pak i samotný. Ale pozor, v Ruzyni mají filtr! Dostanou se tam proto jen prověření muklové, o kterých se ví, že se z vycházky vrátí a neutečou."  

3. Plzeň – Bory

3 vscr.cz "Velkovýkrmna s dobrým režimem a navíc i s krásnou architekturou, která se podobná gotice. Když jsem na Borech seděl, odhalil jsem jejich skryté tajemství, ukryté v symbolech. Při pohledu z výšky ta věznice sice připomíná hvězdu, ale ve skutečnosti je to slunce. Bory tedy souvisí s egyptským slunečním bohem Ra. Když jsem šel po chodbě, cítil jsem, že ve skutečnosti kráčím po slunečním paprsku. Do borské věznice jsem se do slova a do písmene zamiloval a rozhodl jsem se ji proto koupit."  

4. Bělušice u Mostu

4 vscr.cz "Tamní soudce se férově drží zákonů a není zaujatý. Když pracuješ a máš dobrá doporučení, pustí tě. Tím šetří peníze daňových poplatníků, kteří vězně nemusejí zbůhdarma živit."  

5. Horní Slavkov u Sokolova

5 vscr.cz "Dobrý režim, ale strašní lidi! Ve Slavkově je agresivní a zlá společnost. Patří to tam totiž Romům ze Sokolova. Ovládají to jako králové, je to prostě jejich území."  

6. Břeclav

6 vscr.cz "Zaprvé je tam teplo a zadruhé se tam bachaři k muklům chovají slušně. Moraváci jsou prostě jedna velká rodina."  

7. Heřmanice u Ostravy

7 vscr.cz "Slušný režim, ale na nedostaneš se odtamtud dřív, než máš. Z Heřmanic prostě nepouštějí."  

8. Karviná

8 vscr.cz "Tamní věznice je taková nemastná – neslaná."  

9. Mírov u Olomouce

mirov vscr.cz "Tichá a klidná věznice je ideální na dlouhé tresty. Pokud chceš v cele meditovat, na Mírově tě nikdo nebude rušit."  

10. Ostrov u Karlových Varů

9 vscr.cz "Strašný režim a buzerace! V Ostrově musí všehcno fungovat přesně podle vězeňského řádu. Ráno usteleš a na postel si pak už nesmíš ani sednout. Bachař chodí a sahá na deku. Když zjistí, že je teplá, hned dostaneš kázeňský trest. A to peklo musíš vydržet, protože pokud tě na ničem nenachytají, jdeš domů dřív."  

11. Rýnovice u Jablonce nad Nisou

10 vscr.cz "Býval tam výborný ředitel. Chodil mezi vězně, pil s nimi čaj, zajímal se o ně... Byl prostě na naší straně jako ten ředitel americký věznice z filmu Brubaker. Všichni jsme ho měli rádi, jenže pak nám umřel. Zůstala po něm jen parádní tělocvična asi za milion korun."  

12. Jiřice u Benátek nad Jizerou

11 vscr.cz "V létě se tam skoro nedá přežít. Mají tam totiž divný okna, který se skoro nedají otevřít. Jak to v tom horku neluftuje, lidi omdlévají a pár astmatiků tam už dokonce umřelo. V Jiřicích je navíc provianťák, který na vězních hrozně šetří. Z basy dělá úplnou hladomornu a dokonce i místo čaje dává vězňům jen studenou vodu se šťávou. A nejhorší je, že nešetří pro stát, ale pro sebe. Z Jiřic navíc nikoho nepustí dřív. Muklové jsou tam dlouho, jen se válejí na postelích a zbytečně zatěžují státní rozpočet."  

13. Oráčov u Rakovníka

12 vscr.cz "Pánové, tam vám je špína jak v prasečáku! Divím se, že jim to hygienici nezavřou. Tak třeba záchody jsou v Oráčově tak strašný, že musíte velkou potřebu udělat do igeliťáku a vyhazovat to z okna."

Zdeněk Perský o svých neuvěřitelných příhodách za hranou zákona napsal pozoruhodnou knihu Kde domov můj? (Divus 2005). A taky založil Evropskou vězeňskou unii a stal se jejím inspektorem.

Persky Pavel Vondráček Zdeněk Perský je génius podsvětí, jehož rozsáhlá trestná činnost připomíná spíše meditaci, nebo umělecké dílo. Na snímku je Zdeněk spolu s Nikol, produkční G.cz. Rozhovor s ním si můžete přečíst ve středu 12. února 2014 v pravé poledne. Povídal si s námi  v Kávárně Muzeum, kterou najdete v nové budově Národního muzea v Praze. Chodíme tam na obložené chleby. Více na: http://www.kavarnamuzeum.cz

Komentáře

Doporučeno pro vás