fb pixel Zchlaďte se mrazivým čtením: 4 významné expedice na severní pól – G.cz
Vyhledávání

Zchlaďte se mrazivým čtením: 4 významné expedice na severní pól

Dnes slouží ponorka USS Nautilus jako muzeum. Originál zprávy navigátora o dosažení severního pólu. USS Nautilus Norský polárník Roald Amundsen v roce 1925 na Špicberkách. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Významným dnem pro české polárníky se stal 25. duben 1996, kdy první česká expedice dosáhla severního pólu. Ve výpravě byl známý český cestovatel Miroslav Jakeš, Oldřich Bubák a Vilém Rudolf. Expedici pak vedla ruská legenda Arktidy Michail Malachov. Jakeš se přitom na úplný sever podíval už o dva roky dřív. Podívejte se na další významné expedice, které těmto dobrodruhům vyšlapaly cestu.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 25.4.2019, 10:07

Vypravme se v těchto teplých jarních dnech do mrazivé Arktidy a zchlaďme se nad příběhy stěžejních expedic do této oblasti. Kdo tohoto bodu dosáhl jako první letecky, kdo pozemní cestou a kdo tam byl první z Čechů?

1. Vědecká mise nebo demonstrace síly?

Ponorka USS Nautilus byla nejenom prvním plavidlem, které podplulo severní pól, byla to první funkční jaderná ponorka na světě vůbec. V aktivní službě se nacházela mezi lety 1954 až 1980. Už její jméno, které bylo převzato z Verneovky Dvacet tisíc mil pod mořem, ji předurčovalo k velkým věcem.

Na důležitou misi, která měla být demonstrací síly a akceschopnosti USA, vyplula ponorka 23. července 1958 z havajského přístavu Pearl Harbor. Její velitel William R. Anderson měl k ruce více než stočlenné mužstvo. Ponorka Nautilus doplula do oblasti arktického ledu 1. srpna, zde se ponořila, aby zůstala pod vodou celých 96 hodin. Po překonání vzdálenosti 1830 námořních mil (2 940 km) se vynořila severovýchodně od Grónska. Severní pól podplula ponorka USS Nautilus hluboko pod ledem.

Jednalo se o druhý pokus. První, neúspěšný, proběhl v červnu téhož roku. Tehdy plán ztroskotal na tom, že se ponorce nepodařilo dostat přes ledovou krustu. Nicméně Američané úspěch potřebovali. Sovětský svaz totiž nedlouho předtím vyslal na oběžnou dráhu první umělou družici Sputnik, čímž dokázal, že má k dispozici akceschopné nosné rakety. Američané kontrovali tím, že jsou schopni odpálit rakety proti Sovětskému svazu z polárních oblastí.

2. Severní pól letecky

Vzdušnou cestou bylo severního pólu ale dosaženo už dříve. Zasloužil se o to norský polární badatel Roald Amundsen, který to nejprve zkusil v roce 1925 na hydroplánech. Výpravu financoval americký milionář Lincoln Ellsworth, který se jí také účastnil. Expedice ale bohužel skončila neúspěšně, neboť letadla havarovala kdesi v polární pustině. Vybudování vzletové dráhy na ledu není žádná hračka, a polárníkům tato snaha trvala tři týdny. Naštěstí byli úspěšní a podařilo se jim vrátit na Špicberky.

Odsud odstartovala rok na to i další Amundsenova expedice. Výzkumníci tentokrát zvolili za dopravní prostředek vzducholoď Norge, kterou zkonstruoval Ital Umberto Nobile. K přeletu nad severním pólem došlo dne 12. května 1926. Jelikož jsou všechny zmínky o úspěších předchozích expedic sporné, lze toto datum považovat za první prokazatelné dobytí severního pólu.

3. Spory o prvenství

O dobytí severního pólu pozemní cestou se vedou dlouhé spory. Dosáhl jej již americký objevitel Frederick Cook v roce 1908? Či Američan Robert Edwin Peary o rok později? Ani jeden z nich o tom nepředložil přesvědčivý důkaz. A tak byl tento pól pravděpodobně po zemi dobyt až v 19. dubna 1968, kdy se na něj po ledových krách dopravili Američané Ralph Plaisted, Walt Pederson, Jerry Pitzl a John Luc Bombardier. K transportu využívali motorové saně, ale i tak jim cesta trvala téměř měsíc a půl.

4. První Čech na pólu - nebyl to Němec

Příznivci Járy Cimrmana prominou, ale podobně jako v případě Cooka a Pearyho neexistují důvěryhodné důkazy o dobytí severního pólu ani Čechem Karlem Němcem. Prvním Čechem, který prokazatelně stanul na severním pólu, byl Miroslav Jakeš. V roce 1993 na něj došel na lyžích a o tři roky později pak dovedl na severní pól první českou expedici.

A zde se podívejte, jak se letní Antarktida se rozzářila do běla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články