fb pixel Zatloukat, zatloukat, zatloukat! Miroslav Plzák radil s manželstvím i Václavu Havlovi – G.cz
Vyhledávání

Zatloukat, zatloukat, zatloukat! Miroslav Plzák radil s manželstvím i Václavu Havlovi

Zdroj: profimedia

Miroslav Plzák vždycky věděl, co stojí za neúspěšným manželstvím. Český psychiatr a sexuolog se ve své době stal ikonou v oblasti partnerských vztahů a stál za založením samostatného vědního oboru věnujícího se manželství. 25. srpna by MUDr. Miroslav Plzák, CSc. oslavil 98. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 22.8.2023, 10:12

Plzák - odborník na manželství

Miroslav Plzák dokázal to, co se nikomu jinému v oblasti manželského poradenství nikdy nepodařilo. Tento český publicista a vystudovaný psychiatr dokázal založit samostatný vědní obor matrimoniologie, který se věnuje manželským vztahům. Dokonce v tomto oboru napsal první vysokoškolskou učebnici, od které se následně odrazili další čeští psychologové. Z počátku se přitom nezdálo, že půjde touto cestou, obzvlášť když se začal zajímat o maniodepresivní psychózy.

Narodil se do rodiny bankovního úředníka v Libušíně na Kladensku, ale vyrůstal v Holešovicích. Když maturoval na reálném gymnáziu, tak zrovna vrcholila 2. světová válka, takže po absolvování středoškolského vzdělání byl nedobrovolně nasazen do továrny v Libni. Když skončila válka, rozhodl se, že se stane lékařem, a proto nastoupil na Karlovu univerzitu, kde se od třetího ročníku začal specializovat na psychiatrii. Praxi absolvoval v pražských Bohnicích a už v roce 1950 promoval, a poté se stal lékařem u Pomocných technických praporů v Mostě a v Bílině, kde sloužil po dobu 4 a půl roku. Důvodem byla jeho politická nespolehlivost, kterou si vysloužil tím, že se stal členem Československé strany národně socialistické stejně jako jeho otec.

Od roku 1959 pak působil na psychiatrické klinice Fakulty všeobecného lékařství na UK, kde se o 6 let později stal primářem. Na tomto místě setrval přes čtvrt století, tedy do roku 1989. V rozhovorech však často vzpomínal na svůj nástup do Prahy v 60. letech, když se z něj podle svých slov stal snob, který navštěvoval divadla a noční kluby a dokonce prožil dva milenecké vztahy se slavnými herečkami. Tou první byla Marie Drahokoupilová a ta druhá Olga Schoberová. V té době se navíc rozhodl začít se věnovat manželským a partnerským vztahům a terapii. V tomto oboru viděl budoucnost. Plzák věřil, že zde může aplikovat a propagovat nové metody v oblasti psychologie a psychoterapie.

V roce 1964 založil velmi známou Linku důvěry, kterou dokonce i sám organizoval. V roce 1973 vydal učebnici Poznání a léčba poruch manželského soužití, která se stala průkopnickým dílem v této oblasti. Je velmi dobře známo, že mezi jeho pacienty patřily osobnosti jako například Václav Havel, Miloš Kopecký, Helena Růžičková nebo Ladislav Fuks.

Mezi lidmi patřil dlouhodobě k oblíbeným doktorům, a to především díky svému typickému humoru a atypickým radám, které se nebál říct v televizi nebo napsat do novinového článku. I když v roce 1989 odešel do důchodu, tak i poté zůstal velmi aktivní v oblasti publikace populárně naučných a vědeckých příspěvků. Jeho všeznalost mu ve své době pomohla dostat se i do filmu, ke kterému měl blízko nejen díky svým milenkám. V rámci české kinematografie totiž asistoval v pozici odborného poradce u kriminálek nebo snímků z psychiatrického prostředí, a dokonce si několikrát ve filmu i zahrál.

Do paměti lidí se Plzák dostal i jako autor mnoha slavných citátů. Například jeho slavné „Zatloukat, zatloukat, zatloukat“ mezi lidmi v podstatě zlidovělo. Celkem napsal více než 70 odborných a populárně-naučných publikací a 9 divadelních her. V penzi si přivydělával jako odborný poradce v bulvárním časopise nebo si občas zahrál v reklamě. Bohužel v posledních letech svého života trpěl velmi těžkou cukrovkou. Přesto však neztrácel chuť pracovat a publikoval prý až do posledních dnů. Nakonec náhle zemřel 13. listopadu 2010 ve věku 85 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články