fb pixel Zatčení Klause Fuchse: Pracoval pro Sověty a předal jim informace o atomové bombě. Ve vězení strávil devět let – G.cz
Vyhledávání

Zatčení Klause Fuchse: Pracoval pro Sověty a předal jim informace o atomové bombě. Ve vězení strávil devět let

Zdroj: The National Archives UK - Flickr: Atomic Agent, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12686015

Klaus Fuchs, britský vědec německého původu, který se podílel na vývoji atomové bomby, byl 3. února roku 1950 ve Velké Británii zatčen za předání přísně tajných informací o atomové bombě Sovětskému svazu. Fuchsovo zatčení vedlo úřady k několika dalším osobám zapojeným do špionážní skupiny, což vyvrcholilo zatčením Julia a Ethel Rosenbergových a jejich následnou popravou.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 3.2.2023, 09:37

Klaus Fuchs

Fuchs a jeho rodina uprchli v roce 1933 z Německa, aby se vyhnuli nacistickému pronásledování. Dostali se do Velké Británie, kde Fuchs získal doktorát z fyziky. Během druhé světové války britské úřady věděly o levicových sklonech Fuchse i jeho otce, Fuchs byl však nakonec díky svým odborným znalostem i přesto přizván k účasti na britském programu vývoje atomové bomby (projekt s názvem Tube Alloys).

V určitém okamžiku po zahájení projektu kontaktovali Fuchse sovětští agenti a on jim začal předávat informace o britském pokroku. Koncem roku 1943 byl Fuchs mezi skupinou britských vědců, kteří byli přivezeni do Ameriky, aby pracovali na projektu Manhattan, americkém programu vývoje atomové bomby. Klaus Fuchs i nadále pokračoval v přísně tajných schůzkách se sovětskými agenty.

Zatčení

Po skončení války se Fuchs vrátil do Velké Británie a pokračoval v práci na britském projektu atomové bomby. K Fuchsovu zatčení v roce 1950 došlo po rutinní bezpečnostní kontrole Fuchsova otce, který se v roce 1949 přestěhoval do komunistického východního Německa. Během kontroly obdržely britské úřady od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování informace, které dekódovaly sovětské zprávy, jež měly k dispozici, a které naznačovaly, že Fuchs je ruský špion.

Dne 3. února policisté ze Scotland Yardu Fuchse zatkli a obvinili ho z porušení zákona o úředním tajemství. Fuchs se nakonec ke své roli přiznal a byl odsouzen ke 14 letům vězení. Později mu byl trest snížen, v roce 1959 byl propuštěn a zbývající roky strávil u svého otce ve východním Německu.

Rosenbergovi

Fuchsovo dopadení odstartovalo řetězec dalšího zatýkání. Harry Gold, kterého Fuchs označil za prostředníka mezi sebou a sovětskými agenty, byl zatčen ve Spojených státech. Gold poté informoval o Davidu Greenglasseovi, jednom z Fuchsových spolupracovníků na projektu Manhattan.

Po svém zadržení Greenglass do velkého případu zatáhl také svou sestru a jejího manžela, Ethel a Julia Rosenbergovy. Ti byli v červenci 1950 zatčeni v New Yorku, shledáni vinnými ze spiknutí za účelem špionáže a v červnu 1953 popraveni ve věznici Sing Sing.

Zdroj: History, wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články