“Desítky českých a čínských dětí společně s prezidentem Milošem Zemanem a místopředsedkyní čínské Státní rady Liou Jen-tung zhlédly ve středu na Pražském Hradě pilotní díl nové série o Krtkovi a Pandě,” dočetli jsme se v novinách. “Seriál vzniká pro čínskou státní televizi CCTV. Jeho vznik již dříve kritizovali někteří čeští filmaři a spolupracovníci Krtečkova autora Zdeňka Milera, který zemřel v listopadu 2011.”
My to kritizujeme taky, a to hodně.
Stovky milionů nesmrdí?
Krtka zaprodala Číňanům vnučka jeho tvůrce Karolína Milerová, která zdědila autorská práva. Loni v říjnu podepsala koprodukční smlouvu na 52 dílů seriálu. Čistě formálně na to má jistě právo, Krtek jí prostě patří.
„Pro mě osobně je tohle jeden z nejkrásnějších okamžiků mého života,” řekla před promítáním. To jí rádi věříme, protože hodnota smlouvy s Číňany se pohybuje ve stovkách milionů korun. Udělala by ale Milerová pro prachy cokoli? A domyslela, s kým se teď bude dětský hrdina kamarádit a jak to posune jeho význam?
“Krtek nikdy nikomu nechtěl ubližovat,” dočetli jsme se v jedné knížce s obrázky Zdeňka Milera. To už teď ale neplatí. Nová čínská Krtkova kamarádka panda reprezentuje zločinný komunistický režim, který se neštítí absolutně ničeho. Při masakru demonstrantů na pekingském náměstí Nebeského klidu tenhle režim rozstřílel a rozjezdil tanky asi 2000 – 3000 lidí, kteří požadovali demokracii (odhady počtu obětí se různí).
Krvavé ruce Pekingu
Na webu respektované mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International jsme se dočetli, že:
– Čínské úřady systematicky pronásledují politické aktivisty, obránce lidských práv a on-line aktivisty. Policie svévolně omezila na svobodě stovky tisíc lidí tím, že je umístila do detenčních center, včetně takzvaných RTL táborů, odkud zadržení nemají přístup k nezávislému soudu.
– ČLR nerespektuje právo svých občanů na přístup lidí ke spravedlnosti. Miliony lidí se formou petice obracejí na úřady se stížnostmi na nespravedlivý právní systém.
– Křesťané, buddhisté a muslimové, kteří praktikovali své náboženství jinak než oficiálně schváleným způsobem a lidé praktikující Falun Gong, jsou mučeni, svévolně zadržováni, vězněni a jinak vážně omezeni v právu na svobodu náboženství.
– ČLR dlouhodobě potlačuje základní práva Tibeťanů – mimo jiné svobodu shromažďování a sdružování, svobodu náboženství a svobodu projevu.
– Místní samosprávy prodávají stavební pozemky k financování stimulačních projektů, což vede v některých případech k nucenému vystěhování tisíců lidí z jejich domovů.
– V Číně jsou každoročně popraveny tisíce lidí - více, než ve všech ostatních státech dohromady. Současný právní systém neumožňuje lidem odsouzeným na smrt žádat o milost nebo zmírnění svého trestu.
A to už vůbec nemluvíme o čínských zločinech a genocidě v minulosti. V říjnu 1950 vtrhla do Tibetu vojska komunistické Číny, která už dřív zemi prohlásila za historickou součást svého území. Čínská přitom rozbombardovala a rozstřílela prakticky všech šest tisíc buddhistických klášterů v zemi (na konci 70. let jich zbylo jen osm) a mnichy odvezla do pracovních táborů. Začala systematická likvidace tibetské kultury.
Dalajlama s početným doprovodem (mluví se až o 120 000 uprchlíků, který do dneška ještě vzrostl) emigroval do Indie. Čínská invaze stála už více než 1,5 milionu lidských životů. Prostě genocida. Číňani ovšem tvrdí, že Tibet „osvobodili“. Ano – od svobody...
Bojkot prašivého tuneláře
Karolína Milerová řekla novinářům: “Dětský divák má čisté srdce, pohádkové postavy mu pomohou vytvořit si představu o budoucím světě, ve kterém se všichni mohou mít rádi.” To si z nás dělá prdel?!
Nový příběh je navíc značně pitomý. “Krtek, který má ve filmu na rozdíl od původních Milerových kreseb trojrozměrnou podobu, najde v prvním dílu seriálu doma v Čechách ztracenou plyšovou hračku, medvídka pandu,” napsaly Lidovky. “Z textu na visačce se dozví, že pochází z Číny a snaží se s pandou skamarádit. Ta ale zůstává hračkou a po čase ji najde holčička, které na začátku vypadla z košíku jízdního kola. Pro Krtka je to impulz odjet do Číny a najít živou pandu.
Prohrabe se na druhý konec zeměkoule a dostane se do pandí rodiny právě ve chvíli, kdy ta sleduje v televizi oblíbeného kresleného Krtka. Pandám dá český koláč, který přinesl v batohu, a rozhodne se zůstat v Číně. Celý díl pak zakončí píseň o tom, že ‘nejdůležitější je přátelství mezi námi’”.
Chcete se ale kamarádit s čínskými komunisty? Chcete, aby se s novou podobou Krtka dostávalo tohle svinstvo do hlav vašich dětí? Pokud ne, prostě jim toho prašivého kolaborantského parchanta a smrdutého tuneláře zakažte. Bojkotujme Krtka!
Anketa
Povolíte svým dětem pohádky s Krtkem?