fb pixel Zápach z úst vás může stát rande i místo. Co na něj platí? – G.cz
Vyhledávání

Zápach z úst vás může stát rande i místo. Co na něj platí?

Zdroj: shutterstock.com

Zápach z úst umí pěkně potrápit – především vaše okolí. Sami sebe totiž vůbec nemusíte cítit. Někdy zápach z úst poukazuje na závažnější onemocnění, často je ale na vině vaše ústní hygiena. Jak si tedy čistit zuby a na co rozhodně nezapomenout, aby vám nesmrdělo z pusy?

Komerční článek
Komerční článek 26.6.2020, 13:50

Zápach z úst by nepřežilo 40 % vztahů

Zápach z úst vás může stát víc než jen znepokojený pohled. Váš špatný dech by tolerovala pouhá 3 % lidí a více než třetina by neváhala ukončit vztah, pokud by partnerovi začalo zapáchat z úst. Špatný dech vám nemusí zkazit pouze vztah, ohrozit může i vývoj vašeho rande nebo přijímacího pohovoru. Pro 80 % lidí je špatný dech opravdu špatným prvním dojmem a červenou stopkou, po které se s vámi už nebudou chtít vidět. 75 % lidí vás přitom na zápach z úst vůbec neupozorní. Nejlepší je nedat zápachu z úst žádnou šanci.

Nejčastější příčiny zápachu z úst

Zápach z úst může mít více příčin. Některé váš dech ovlivní pouze dočasně (například tatarák s pořádně česnekovou topinkou), jiné vás potrápí chronickým zápachem z úst. Nejčastěji je na vině:

  • Zanedbaná ústní hygiena, špatné čištění zubů a zubní kazy

  • Nedostatečný pitný režim, který způsobuje sucho v ústech

  • Zánět nebo jiné onemocnění dásní

  • Kouření

  • Užívání některých léků

  • Držení drastických diet

Zápach z úst může být také projevem dalšího onemocnění. Pojí se například s cukrovkou, žaludečními vředy nebo zhoršenou funkcí jater a ledvin. Pokud se zápachu nemůžete zbavit, uvědomte svého lékaře.

Jak dát špatnému dechu vale

Pokud toužíte po svěžím dechu, nebude to bez práce. Základem zkrátka bude dodržování pravidelné ústní hygieny a čištění zubů dvakrát denně, a to alespoň 2 minuty. Pouhé pravidelné čištění zubů ale nestačí. Je třeba dbát na správnou techniku čištění zubů a čistit opravdu pořádně, abyste ústa zbavili veškerého nahromaděného zubního plaku, a to včetně péče o dásně a mezizubní prostory. Pokud chcete mít jistotu, že o vaše ústa bude řádně postaráno (a vy si čištěním nechcete tolik lámat hlavu), vsaďte na elektrické zubní kartáčky.

Dobrý elektrický kartáček, například ten od Oral-B, je vyroben ve spolupráci se zubními lékaři tak, aby vám každodenní ústní hygienu co nejvíce usnadnil. Kartáčky s oscilačně-rotačně-pulzní technologií kombinují 3 druhy pohybů. Nemusíte tak myslet na to, jestli si čistíte zuby správně – kartáček jednoduše přiložíte k zubům a postupně si tak vyčistíte celý chrup.

Elektrický kartáček je mnohem efektivnější a špatného dechu vás zbaví rychleji a účinněji, než byste to dokázali s klasickým manuálním kartáčkem. Už jen díky tomu, že elektrický kartáček zvládne skoro 50 000 pohybů za minutu, kdežto s ručním nezvládnete více než 600. Elektrický kartáček tak odstraní až o 100 % více zubního plaku. Navíc nabízí několik čisticích režimů a senzor tlaku, takže je šetrný k vašim zubům a dásním. Chytřejší elektrické kartáčky navíc můžete spárovat s mobilní aplikací, ve které sledujete například to, jak dobře jste si vyčistili zuby.

Kromě oscilačně-rotačních kartáčků můžete sáhnout také po kartáčcích, které k čištění využívají sonickou technologii. Sonické kartáčky zajistí efektivnější čištění s pomocí jemných vibrací, které pomáhají odstranit zubní plak, a stejně jako jiné elektrické kartáčky šetrně bělí zuby díky odstraňování skvrn na zubech. Nicméně sonické kartáčky už vyžadují jistou zručnost, pro správné čištění si budete muset osvojit správnou techniku čištění zubů. Špatného dechu vás ale zaručeně zbaví oba druhy elektrických kartáčků.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články