fb pixel Zákon o půjčkách ovlivní investice do nemovitostí – G.cz
Vyhledávání

Zákon o půjčkách ovlivní investice do nemovitostí

Peter Bukov
Peter Bukov 7.1.2017, 11:49

Pokud zvažujete koupi bytu jako investici, od prosince vstoupil do hry nový faktor, který může hodnotu takového rozhodnutí ovlinit. Začala totiž platit novela zákona o spotřebitelských půjčkách. Zákon je implementován zejména proto, že v Česku rostl trh s nebankovními půjčkami, a také proto, že úvěry byly poskytovány i lidem, u kterých bylo vysoké riziko či dokonce předpoklad, že nebudou moci nabídnutý produkt splácet.

Novela tak zahrnuje kromě nebankovních půjček klasické bankovní úvěry, úvěry ze stavebního spoření, ale i hypotéky. Pro spotřebitele budou na první pohled hypotéky výhodnější. Například každý rok budou moci splatit až 25 % půjčky bez ohledu na termín fixace. Na druhou stranu bankám toto způsobí nejistotu ohledně rozložení jejich příjmů v čase. Ekonomie je neúprosná: jakákoliv bariéra v podnikání na straně nabídky je přednášena do růstu cen produktu. Proto lze očekávat intenzivní tlak na další zvyšování úrokových sazeb u všech hypoték.

Ochrana spotřebitele se tak paradoxně může obrátit proti němu. Úrokové sazby, které byly koncem roku ještě na rekordních minimech, už začaly růst. A současná úroveň rozhodně nebude směrem nahoru konečná. Nízké úrokové sazby u hypoték zapříčinily vysoké ceny nemovitostí, poptávka posílená levnými penězi vytlačila ceny nahoru. Zvýšení úrokových sazeb tento trend výrazně nabourá a bublina na realitním trhu, zejména v Praze, dostane reálné kontury. Ať již chcete nakupovat, nebo prodávat, buďte připraveni – v horizontu 1-2 let zákon o půjčkách do cen realit v České republice rozhodně promluví. A může překvapivě utlumit trh a způsobit pokles cen nemovitostí.

Peter Bukov, Hlavní analytik TopForex

Podobné články

Doporučujeme

Další články