fb pixel Zákaz zvířat v cirkusech? Principálové se bouří, manéž bez šelem je ale stejně zábavná, ne-li zábavnější – G.cz
Vyhledávání

Zákaz zvířat v cirkusech? Principálové se bouří, manéž bez šelem je ale stejně zábavná, ne-li zábavnější

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Už druhý týden se v českých médiích řeší návrh ministerstva zemědělství zakázat vystupování zvířat v cirkusech. Úplný zákaz drezury cirkusových zvířat by měl být součástí novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Z jedné strany se ozývá, že tento zákon měl existovat už dávno, z druhé naopak, že cirkusy by bez cvičených exotických zvířat skončily, protože jsou jedním z důvodů, proč lidé manéž navštěvují.

Martin Miko
Martin Miko 31.10.2018, 16:46

Chceme cirkusy se zvířaty?

Trendy ve světě nám naznačují, že zákaz vystupování exotických zvířat je čím dál častějším jevem. Objevují se takzvané nové cirkusy, které se zaměřují primárně na ohromující akrobatická čísla, nad jejichž sledováním zůstává rozum stát. V České republice se této disciplíně profesionálně věnuje Cirk La Putyka, který spojuje akrobacii, tanec, divadlo, hudbu a sport. Vše navíc probíhá podle specifické estetiky, která je La Putyce blízká. Nikde nefigurují žádná zvířata. „Noví“ cirkusáci si vystačí sami se sebou a vypadá to, že se jim daří. Umělecký soubor vystupuje po celém světě a z multižánrovém prostoru Jatka78 lidé odcházejí s úměvem a nadšením v očích. Takto by měl pravděpodobně vypadat cirkus 21. století. Nebo ne?

Bojkot „tradičních“ cirkusů s velkou pravděpodobností vyvolala aféra kolem ilegálního zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s jejich orgány a vývarem z nich. To samozřejmě vyvolalo obrovskou mediální vlnu v podobě lynče na všechny cirkusy. V této aféře figuruje i Ludvík Berousek, který je nositelem slavného cirkusáckého příjmení. Samotní Berousci, kteří provozují cirkusy, se od svého jmenovce distancují. Říkají, že s ním nemají nic společného a tvrdí, že se nejedná o člověka z oboru, nýbrž o obyčejného obchodníka se zvířaty.

Nyní, o pár měsíců později, se tak objevila reakce ze strany ministerstva zemědělství, které před dvěma týdny navíc obdrželo petici, která vyjadřuje nesouhlas s chovem volně žíjících zvířat v cirkuse. Tu podepsalo přes 14 tisíc lidí, kterým samotná myšlenka cirkusu nevadí, ale nesouhlasí s drezurou zvířat. Ministerstvo zemědělství proto navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování šelem v rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Takovýto plošný zákaz drezury však nikde na světě nefunguje a vztahuje se pouze na některá zvířata.

V médiích se vzápětí začal objevovat hlas protistrany, tedy ten principálů a majitelů cirkusů, kteří tvrdí, že zvířata jsou v cirkusech šťastná. V zajetí byla totiž odchována. Co se týče přepravních zařízení, mají je schválená od státní veterinární správy a rozhodně nežijí v malých klecích, ale ve vlastních venkovních výbězích. Samotná drezura exotických zvířat prý k cirkusu patří stejně jako klauni, artisté a další prvky, které k tradičnímu cirkusu patří.

Co si myslíte vy? Souhlasíte s úplným zákazem vystupování exotických zvířat v cirkusech, nebo byste zákon jen nějakým způsobem upravili? Stojíte na straně ochránců zvířat, nebo majitelů cirkusů? Vzali byste své dítě raději do tradičního, nebo moderního cirkusu?

A zde je 6 vlasteneckých hitů, které s přehledem utnou Motlitbu pro Martu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články