fb pixel 6 vlasteneckých hitů, které s přehledem utnou Modlitbu pro Martu – G.cz
Vyhledávání

6 vlasteneckých hitů, které s přehledem utnou Modlitbu pro Martu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Největším hitem století je podle hlasování posluchačů stanice Dvojka Českého rozhlasu píseň Modlitba pro Martu, kterou nazpívala Marta Kubišová v roce 1968. Na druhém místě se v anketě umístila Česká písnička od Karla Hašlera a třetí skončila Škoda lásky od Jaromíra Vejvody a Václava Zemana. S tímto žebříčkem samozřejmě nesouhlasíme, protože naše století přineslo mnohem zásadnější hity, které bychom nyní rádi vyzdvihli.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 30.10.2018, 11:04

Zásadnější hity

Při poslechu těchto šesti písní se budete rozhodně cítit víc jako vlastenci. Nebo minimálně jako Češi. Slušní Češi!

1. Orlík – Bílá liga

Pro mnohé vlastenecké bezmozky se dodnes jedná o nadčasovou píseň s jasným sdělením. Když tento song vyšel v roce 1991 na desce Demise, stal se v jistých kruzích hymnou. Orlík neposlouchali jen „holé lebky“, ale i rockeři, a dokonce punkáči. Stačí se podívat na staré plakáty z koncertů ze začátku 90. let, kde Orlíci vystupovali společně s kapelami jako Tři sestry, Psí vojáci nebo Znouzectnost. Po revoluci bylo málo české kvalitní muziky a Orlík zněl na svou dobu vlastně dobře.

2. Dalibor Janda – Hurikán

Největší klobás ve hře nás všemi svými zásadními hity naložil v 80. letech, ale Hurikán z roku 1986 je pokládán za jeho majstrštyk, díky kterému si dodnes vydělává na štědrý důchod. I po více než 30 letech od vydání Hurikána neustále jezdí Janda v rámci ČR turné s názvem Hurikán 2017 apod. A věděli jste, že se Dalibor Janda jmenuje původně Václav Janda? Václav je jméno, kterým byl pokřtěn v kostele.

3. Aleš Brichta – Nechte vlajky vlát

Mezi zpěváky jako je Ray Charles nebo Stevie Wonder je považován za jednookého krále. Jeho vlastiplná fotbalová píseň nám dlouhé roky dodávala pocit naděje a hrdosti při popíjení piva a pojídání párků na fotbalových stadionech, kde tato píseň zněla z reproduktorů a držela nás nad vodou jako Jožo Ráž.

4. Jan a Olivie Žižkovi – Já volím SPD

Jakmile se vás tato píseň chytí, už se jí nezbavíte. Je otravná jako ten černoch, kterého potkáte na dovolené a snaží se vám přivázat barevný provázek na ruku, a když se mu to podaří, tak po vás chce 2 eura. Tento hit, který sloužil jako mocný support při volební kampani, vznikl dokonce i v rockové verzi, takže se na něj dá konečně zatrsat na rockotéce.

5. Michal Tučný – Prodavač

Česká country legenda, lidový vypravěč a milovník jídla a pití v jedné osobě – takto by se dal jednoduše dal popsat muž, který je autorem mnoha zásadních hitů, kterými poznamenal hned několik generací svých hudebních posluchačů. Nejzásadnější je však píseň Prodavač. Ta totiž pojednává o jídle a mrštném jazyku jeho oblíbeného prodavače. Michal Tučný se dokonce v mládí vyučil prodavačem.

6. Ortel – Mešita

Vůbec nevíme, proč tu ta píseň je, ale lidem s IQ pod 70 se velice líbí, což znamená, že půlka národa ji miluje. Slovy Miloše Zemana: „Každý sedmý je dementní, debilní nebo alkoholik. A zhruba polovina této země má podprůměrný intelekt.“ My s tímto výrokem samozřejmě souhlasíme, a tak pro jistotu doplníme, ať nás jako vždy neberete moc vážně.

Radši se podívejte na nejzásadnější říjnové koláže od našeho grafika Vaina.

Podobné články

Doporučujeme

Další články