fb pixel Zákaz není řešení: výsledkem pronásledování prostitutek je růst násilí i většímu riziko HIV – G.cz
Vyhledávání

Zákaz není řešení: výsledkem pronásledování prostitutek je růst násilí i většímu riziko HIV

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Tím, že nějaký problém postavíme mimo zákon, se ho nezbavíme. Naopak může být ještě hůř. Aktuální studie potvrdila, že v zemích, kde je prostituce nezákonná, jsou kněžky lásky vystaveny nejen vyššímu riziku nákazy pohlavní nemocí, ale také tomu, že se stanou obětí násilí.

Václav Roman
Václav Roman 12.12.2018, 11:23

Velmi riziková skupina

Vezměme za například prohibici ve Spojených státech, která nepřinesla zlepšení morálky, ale růst zločinnosti. A zrovna tak je to s kriminalizací nejstaršího řemesla. Výzkumníci se zaměřili na sexuální pracovnice a pracovníky ve 33 zemích světa, kde čelí nějaké formě represe ze strany státu. Prozkoumali policejní a zdravotní záznamy z let 1990 až 2018 a ty srovnali s údaji v zemích, kde je nabídka sexuálních služeb dekriminalizována.

Prostituce se například dočkala dekriminalizace na Novém Zélandu. Statistiky ukazují, že zde sexuální pracovnice mohou lépe odmítat nevhodné klienty a mají větší úspěšnost při trvání na používání kondomu. Spíše se zde také mohou dobrat spravedlnosti, nejsou tolik diskriminovány a mají lepší přístup ke zdravotní péči.

Ti, kdo čelí represivním kontrolám, mají až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se nakazí HIV nebo jinou pohlavně přenosnou chorobou. Riziko, že budou fyzicky napadeni, je v těchto zemích dokonce vyšší až třikrát. Kromě toho všeho je zde vyšší nápor na jejich duševní zdraví.Vedoucí výzkumu Lucy Platt uvádí: „Represivní policejní praktiky zvyšují škody pro sexuální pracovníky.“

Podle britské charitativní organizace Avert jsou prostitutky všeobecně vystaveny 13krát vyššímu riziku nakažení HIV než běžná populace. Velké procento uživatelů sexuálních služeb vyžaduje pohlavní styk či jiné praktiky bez kondomu. Někteří za tento „nadstandard“ nabízí peníze, jiní vyhrožují a další se uchýlí k násilí. Podle studie je v zemích, kde není provozování prostituce nelegální činností, až o 30 % menší pravděpodobnost, že dojde k nucenému sexu bez kondomu, což má velký dopad na výše zmíněné statistiky.

V zemích, kde nemají sexuální pracovníci žádná práva a je na ně pohlíženo jako na pachatele trestné činnosti, mají návrh násilníci. Prostitutky jsou pro ně snadnějšími cíli. Navíc výsledky studie potvrdily také to, že se tyto ženy stávají obětmi policejního násilí a zneužívání moci. Jedná se o svévolné zatýkání, vydírání, fyzické a sexuální násilí ze strany policie. Jde zkrátka o hodně zranitelnou skupinu.

Strach nebo vlastní zkušenost ze zatčení vedou k tomu, že sexuální pracovníci berou své kunčafty na odlehlá místa nebo se uchylují do jejich bytů, kde se může stát naprosto cokoli.

A tady zavzpomínejme na starou dobrou E55.

Podobné články

Doporučujeme

Další články