Návrat do budoucnosti bez Biffa
Návrat do budoucnosti patří k nejkultovnějším trilogiím nejen v rámci sci-fi, ale tak nějak vůbec. Jednotlivé části dobrodružství Martyho McFlye (Michael J. Fox) a doktora Emmetta Browna (Christopher Lloyd) na sebe nejen krásně navazují, ale také se doplňují a rozšiřují přesně tak, jak by tomu u vícedílných sérií mělo být. V jedničce se teenager Marty s pomocí stroje času v podobě upraveného DeLoreanu z dílny svého potrhlého přítele doktora Browna dostane do 50. let, kde musí dát dohromady svoje rodiče. Jinak by hrozilo, že se on a jeho sourozenci vůbec nenarodí.
Ve druhém díle je to ještě trochu komplikovanější. Marty totiž musí z 80. let naopak do budoucnosti – konkrétně do 21. října 2015 – aby zachránil svého syna před lumpárnou, která by ho však dostala do vězení. Přitom si chce McFly trochu přilepšit, bohužel ale zasáhne do toku času a osmdesátková přítomnost, do níž se vrátí, není vůbec taková, jak si ji pamatuje; jeho otec George je mrtvý, jeho matka Lorraine alkoholička s umělými prsy, a navíc vdaná za Biffa Tannena, ultimátního tupouna a Georgeova a potažmo i Martyho úhlavního nepřítele.
Věděli jste ale, že tahle linka, ač na ní stojí většina filmu, v původním scénáři vůbec nebyla? První verze příběhu počítala s tím, že postava George McFlye v ní normálně bude a bude ji opět hrát Crispin Glover. Jenže herec si řekl o příliš vysoký honorář, nedohodl se se studiem Universal, a tak musel z kola ven. Proto scenárista filmu Bob Gale přispěchal s nápadem George zabít. Ve filmu, který známe a milujeme, jej tedy zastupuje jen náhrobek.
A ve scéně, kde se stará Lorraine a starý George přijdou podívat na Martyho a Jennifer v budoucnosti, George hraje úplně jiný herec. Ten je navíc namaskovaný a hlavou vzhůru nohama, aby divák nic nepoznal. Mimochodem, všimli jste si, že Martyho a Jennifeřinu dceru hraje Michael J. Fox v paruce? I ji měl původně ztvárnit Crispin Glover. Další zajímavosti o Návratu do budoucnosti II čtěte v galerii tady:
Nakonec je ale dobře, že to dopadlo, jak to dopadlo. Biff jako miliardář je vynikající složkou filmu. Předobraz, podle něhož ho Zemeckis s Galem utvářeli, našli tvůrci v jedné z tehdy nejsledovanějších celebrit USA, kontroverzním boháči a bývalém prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi.
Teď, když už to víme, ta podoba nejde nevidět. Samozřejmě v roce 1989, kdy šel do kin, u nás znal Trumpa málokdo. A hlavně by to bylo jedno. U nás se snímek dostal do biografů pochopitelně až po sametové revoluci, a sice v roce 1992. Když pak v roce 2015 přišlo to krásné výročí, dočkaly se první dva díly obnovené kinopremiéry, a to právě i v Česku, kde si Návrat do budoucnosti i přes pozdní uvedení získal silnou fanouškovskou základnu.