Zajímavosti o čárových kódech: Před 45 lety proběhl v Ohiu první nákup za použití laserové čtečky, vyšel na 67 centů – G.cz
Vyhledávání

Zajímavosti o čárových kódech: Před 45 lety proběhl v Ohiu první nákup za použití laserové čtečky, vyšel na 67 centů

V maloobchodě byl čárový kód použit přesně před 44 lety (26. června 1974). Čárové kódy se záhy po zavedení začaly používat v rozličných odvětvích po celém světě. Poprvé přežvýkala čtečka čárový kód z balíčku žvýkaček. Čárový kód má se zebrou mnoho podobného. + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Stojíte ve frontě ve svém oblíbeném supermarketu, za ustavičného pípání se pomalu přibližujete k pokladní. Co pípnutí, to malý krůček blíže ke kýženému odchodu z obchodu. Ale ouha. Jeden čárový kód je nečitelný. Pípání ustává, je třeba opsat číselný kód ručně. Ale je to jen jedna položka z mnoha. Představte si ty fronty, kdyby čárové kódy nebyly nikdy vynalezeny. Zde je 5 zajímavostí o drobnosti, která přinesla revoluci v maloobchodě.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 26.6.2019, 06:45

1. První pípnutí

Bylo to malý krůček pro člověka, ale velký krok pro maloobchod. Dějištěm prvního použití čárového kódu se stal supermarket ve městě Troy v Ohiu. Bylo těsně po osmé hodině ranní dne 26. června 1974, když pokladní Sharon Buchanan namarkovala deset balíčků žvýkaček Wrigley. Jednalo se tehdy o nákup v hodnotě 67 centů.

2. Nápad se zrodil na pláži

Za vynálezem čárového kódu stojí dvojice Američanů Norman Joseph Woodland a Bernard Silver, kteří dostali za úkol vymyslet, jak zmenšit fronty u pokladen v obchodních řetězcích. Na řešení přišli na pláži. Kreslili čáry v písku a uvědomili si, že střídání tenkých a tlustých čar může fungovat na principu Morseovy abecedy. Svůj nápad si nechali později patentovat. Do uvedení do praxe si však musely čárové kódy ještě počkat na rozvoj laserových technologií.

3. Československo první z východního bloku

K nám dorazila technologie čárového kódu v 80. letech, přesto bylo Československo v zemích východního bloku první, když se v roce 1983 stalo členem EAN (European Article Number). Naši zákazníci pak přišli poprvé v praxi s čárovým kódem do styku v roce 1985 v pražském Domě elegance.

4. Jak funguje čtečka čárových kódů?

Laserový snímač vyzařuje červené světlo, to je černými čárami pohlcováno a světlými mezerami naopak odráženo. Snímač vyhodnotí, co zachytil, a výsledek převede v číslice, případně písmena, následně pak porovná výsledek se seznamem uložených položek. Nic složitého v tom nehledejte.

5. Čárový kód v umění

Vychytávka obchodních řetězců inspirovala i mnoho umělců. Jedním z nich je americký multimediální pop-artový výtvarník Bernard Solco, který se nechal inspirovat aktuálními technologickými trendy a systémem automatické identifikace. V New Yorku pak vystavoval dvě desítky velkých pláten s čárovými kódy.

A zde se podívejte na 8 vynálezů, které vznikly náhodou nebo omylem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu