fb pixel Začínáte podnikat? Víme, na co si dát v letošním roce pozor! – G.cz
Vyhledávání

Začínáte podnikat? Víme, na co si dát v letošním roce pozor!

Zdroj: pexels.com

Podnikání může být děsivé, a to obzvlášť předtím, než s ním začnete. Založením živnosti se otevíráte světu neomezených možností, ale také starostem, které jste dříve nemuseli řešit.

Komerční sdělení 24.5.2021, 10:48

Navzdory rizikům, která s sebou start podnikání přináší, počet založených živností každým rokem stoupá.

Letošní rok se stal dokonce rekordmanem, a to i navzdory koronavirové krizi. Počet založených hlavních i vedlejších činností meziročně stoupl o 23 tisíc, což představuje největší nárůst za poslední desetiletí.

Pokud se k začínajícím podnikatelům chcete přidat i vy, měli byste vědět o několika důležitých skutečnostech a zásadách, které vám pomohou rozjet svůj byznys nejen úspěšně, ale především bezpečně.

Investice ano, ale opatrně!

Spousta lidí si myslí, že na rozjezd podnikání potřebují spoustu peněz. V některých případech to může být skutečně pravda, avšak dá se bez větších problémů začít i s málem. Záleží na tom, v jaké branži se pohybujete.

Ideálně byste měli mít kapitál zajištěný svépomocí – tedy vlastními úsporami.

Tím se nevystavujete žádnému velkému riziku. Pokud věci nevyjdou podle vašich představ, o část peněz možná přijdete, ale nebude to pro vás znamenat tak velkou zátěž.

Jestliže máte nadějný podnikatelský plán, mohli byste zvažovat nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu. Jedná se o produkt, u kterého poskytovatelé dovedou zamhouřit oko a půjčit vám, i když nemáte potvrzení od zaměstnavatele nebo aktuálně splácíte nějaký úvěr.

Rozhodně byste ale takovou půjčku neměli brát na lehkou váhu. Jedná se o velký závazek, který je na místě pouze v případě, že máte vše dobře propočítané, udělali jste si potřebné průzkumy a tím pádem víte, že jeho splácení při podnikání bez problému zvládnete.

Určitě takové peníze nevkládejte do věcí, které ke startu podnikání nutně nepotřebujete.

U některých služeb se prvních pár měsíců obejdete i bez provozovny, prvotřídní techniky i obrovského skladu. Ze startu je vždy bezpečnější myslet minimalisticky a postupně s ohledem na přísun zákazníků a zakázek postupně navyšovat investice a standard služeb.

Paušál nebo klasické účetnictví?

Se startem roku 2021 vstoupil do hry nový způsob placení pohledávek vůči správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu, a to takzvaná paušální daň.

Jedná se o jednorázovou měsíční platbu, které zahrnuje zdravotní a sociální pojištění, stejně tak jako daň z příjmu – pro letošní rok tato částka činí 5 469 Kč. Konkrétně zahrnuje:
● minimální zdravotní pojištění ve výši 2 393 Kč
● minimální sociální pojistné ve výši 2 976 Kč,
● daň z příjmů ve výši 100 Kč.
Podnikatelé měli možnost se do tohoto zjednodušeného systému přihlásit do 11. ledna 2021 a každý další rok k 1. lednu. Paušální daň je ale dostupná pouze pro osoby s obratem menším než jeden milion korun, tedy zjednodušeně řečeno pro neplátce DPH.

Jednotná platba přináší výhodu v tom smyslu, že v dalších letech nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud ovšem limit jednoho milionu překročíte, museli byste se opět vrátit ke standardnímu systému. Ušetříte tím náklady na účetní i drahocenný čas.

Nicméně ať už se paušální daň zná jakkoliv příznivá, nemusí se vyplatit každému.

Pokud se chystáte uplatňovat daňové zvýhodnění na děti nebo slevu na manžela či manželku, mohlo by to pro vás znamenat ztrátu ve řádech tisíců až desetitisíců korun – v závislosti na vašem obratu a počtu dětí.
Jestliže se k paušální dani nepřihlásíte, budete zálohy zdravotního a sociálního pojištění posílat každý měsíc na dva různé účty a samotnou daň z příjmu platit až podle toho, jak velké příjmy budete za celý rok danit.

Sepište si dotazy a informujte se předem

Vždy je lepší být nad věcí a mít všechny informace, než následně litovat své nepřipravenosti.

Pokud ohledně podnikání máte nějaké nejasnosti, rozhodně neváhejte a všechny své otázky si sepište. Část můžete položit pracovníkům na živnostenském úřadě, zbytek specialistovi na účetnictví.

I kdybyste mu za konzultace měli zaplatit, stále se jedná o výhodnější možnost. Pokud byste totiž opomenuli některé náležitosti, mohlo by to pro vás znamenat poměrně velké nedoplatky, které by vám jednorázově udělaly pořádnou díru do rozpočtu.

Ať už se rozhodnete podnikat v jakémkoliv sektoru, určitě začněte s čistým štítem. I když se věci ze začátku zdají být složité, jakmile do byznysového koloběhu zapadnete, všechny vaše starosti se urovnají a stanou se pro vás novým standardem.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články