Zachrání Claire Foy americké Milénium? Lisbeth Salander se vrací jako Dívka v pavoučí síti – G.cz
Vyhledávání

Zachrání Claire Foy americké Milénium? Lisbeth Salander se vrací jako Dívka v pavoučí síti

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Když vyšlo knižní Milénium od Stiega Larssona, byl to hit, který rozpoutal mánii kolem severských detektivek. Pak vznikla filmová verze s Noomi Rapace v hlavní roli, která začala slibně a pokračovala průměrně. Jako všeho dobrého se toho chytili američtí producenti a přispěchali s vlastním remakem, který kromě čerstvého objevu v podobě Rooney Mary nepřinesl nic moc nového. To bylo v roce 2012 a zdálo se, že série už bude navždy spát. Jenže...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 5.11.2018, 09:00

Zpátky k drakovi

Detektivka Muži, kteří nenávidí ženy z roku 2009 je super napínavou kriminálkou s Noomi Rapace coby potetovanou a poznamenanou Lisbeth Salander a Michaelem Nyqvistem jako novinářem Mikaelem Blomkvistem v rolích vyšetřovatelů desítky let staré záhady. Zároveň je to adaptace prvního dílu knižního Milénia Stiega Larssona, obrovského literárního hitu, který zajistil práci středně talentovaným severským autorům thrillerů na několik let dopředu.

Není divu, že po úspěchu původně švédského počinu se i americkým producentům zachtělo ulopnout si trochu perníčku z této zlaté chaloupky a přišli s brilantním nápadem, se kterým chodí skoro vždycky, když se nějaké zemi podaří natočit mezinárodní hit - uděláme to skoro stejně, jen to dáme našemu režisérovi a obsadíme naše herce. A tak se na scénu dostali David Fincher, Daniel Craig a tehdy neznámá křehule Rooney Mara, aby vytvořili americký remake původního snímku. Scénář je velmi věrný originálu, což je pro někoho asi plus, z našeho pohledu to ale spíš vidíme takhle: proč to teda vůbec dělat podruhé?

A zřejmě nejsme sami. Ačkoliv film sesbíral pár oscarových nominací, jednu dokonce proměnil, a nešlo o úplný propadák, o tom, zda vznikne další díl a bude naplněn původní záměr přetočit celou trilogii, se od premiéry v roce 2012 dost pochybovalo. Teď přichází rozuzlení.

8. listopadu vstupuje do českých kin film, který se jmenuje Dívka v pavoučí síti. Hlavní postavou je opět Lisbeth Salander, tentokrát ji ale hraje Claire Foy, další vycházející hvězda, která už má ale za sebou roli manželky Neila Armstronga v Prvním člověku a především královnu Alžbětu II. v seriálovém hitu The Crown. Claire je vzezřením přesně na půl cesty mezi jemnou Marou a přísnou Rapace, především je to ale brilantní, přesná herečka. To vzbuzuje velká očekávání.

Problém je, že tenhle film nemá s Larssonovou sérií společného skoro nic kromě postav. Ve skutečnosti jde o adaptaci stejnojmenné knihy Davida Lagercrantze. Dle upoutávek soudíme, že půjde o vhled do Lisbethiny minulosti, oficiálně je ale snímek prezentován jako sequel Fincherova počinu. První reakce hovoří o béčkové, fádní zápletce, kterou předčí lecjaká televizní kriminálka. No nejsme příliš optimističtí. Snímek režíroval Fede Alvarez, který před dvěma lety příjemně překvapil fanoušky napětí hororem Smrt ve tmě. Pomyslný jazýček vah se nerozhodně třepotá uprostřed...

Tak se mezitím podívejte na 7 nejlepších epizod Přátel, které se točí kolem Rosse.

Podobné články

Doporučujeme

Další články