fb pixel Záchrana Jessicy Lynch: Zneužila americká vláda příběh o zajetí k propagaci kontroverzní války v Iráku? – G.cz
Vyhledávání

Záchrana Jessicy Lynch: Zneužila americká vláda příběh o zajetí k propagaci kontroverzní války v Iráku?

Zdroj: The original source: http://www.defenselink.mil/news/Jul2003/200307226a.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3197805

22. července roku 2003 se vojínce americké armády Jessice Lynch, válečné zajatkyni, která byla zachráněna z irácké nemocnice, dostalo hrdinského přivítání při jejím návratu do rodného města Palestiny v Západní Virginii. Příběh tehdy devatenáctileté zásobovací úřednice, jež byla zajata iráckými silami v březnu 2003, doslova obletěl celý mediální svět. Ačkoli se později ukázalo, že některé detaily dramatického zajetí a následné záchrany mohly být pozměněny.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 22.7.2022, 09:30

Jessicha Lynch

Jessica Lynch, jež se narodila 26. dubna 1983, byla součástí 507. Ordnance Maintenance Company z Fort Bliss v Texasu. 23. března roku 2003, jen krátce poté, co Spojené státy americké vpadly do Iráku, byla Jessica Lynch součástí zásobovacího konvoje.

Jednotka, ke které Lynch patřila, však špatně odbočila a byla přepadena iráckými silami poblíž města Nasiriya. Jedenáct amerických vojáků během přepadení zemřelo a dalších pět, včetně Jessicy Lynch, bylo zajato.

Jessica Lynch, která utrpěla četné zlomeniny kostí a další vážná zranění během havárie vozidla, byla převezena do irácké nemocnice. Právě odtud ji 1. dubna zachránily americké speciální jednotky, které provedly razii na zmiňovanou nemocnici, v níž byla Lynch držena.

Záchranná akce

Speciální jednotky během akce mimo jiné nalezly těla osmi mrtvých amerických vojáků. Lynch byla poté převezena do vojenské nemocnice v Německu k ošetření a následně se vrátila do Spojených států.

Příběh Jessicy Lynch vzbudil obrovský zájem médií a americká vojínka se tak v podstatě přes noc stala celebritou. O traumatizujícím zážitku se vyrojily různé zprávy, přičemž některé například naznačovaly, že i přes zranění Lynch se svými únosci bojovala. Lynch později uvedla, že během havárie ztratila vědomí a nemohla si tak vzpomenout na podrobnosti o celé události.

To potvrzuje mimo jiné i to, že některé detaily zajetí, které se objevily v médiích, byly přibarveny nebo pro větší senzaci kompletně pozměněny. Lynch mimo jiné rovněž uvedla, že s ní zaměstnanci irácké nemocnice nezacházeli špatně a během její záchrany nekladli žádný odpor.

Vládní propagace kontroverzní války?

Kritici i samotná Lynch posléze obvinili americkou vládu z toho, že zneužívá a „přikrášluje“ její příběh, aby podpořila vlastenectví a tím pádem i propagaci kontroverzní války v Iráku. V srpnu 2003 obdržela Lynch čestné lékařské propuštění, aby se následně mohla pustit do psaní knihy o svých zkušenostech, která vyšla později téhož roku.

V dubnu 2007 pak Lynch vypovídala před Kongresem, že byla nepravdivě zobrazena jako „malá holčička Rambo“ a americká armáda její příběh medializovala z propagandistických důvodů. Později se k celé situaci vyjádřila: „Stále jsem zmatená z toho, proč se rozhodli lhát a pokusili se ze mě udělat legendu, když skutečnou legendou bylo hrdinství mých spolubojovníků. Není vždy snadné slyšet válečnou pravdu, ale je vždy hrdinštější než falešný humbuk.“

Zdroje: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články