fb pixel Krvavý masakr v Colfaxu: Ozbrojená skupina bělošských supremacistů přepadla soudní budovu stráženou černošskou domobranou – G.cz
Vyhledávání

Krvavý masakr v Colfaxu: Ozbrojená skupina bělošských supremacistů přepadla soudní budovu stráženou černošskou domobranou

Zdroj: Neznámý autor, http://blackhistory.harpweek.com/7Illustrations/Reconstruction/GatheringTheDead.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6693644

Dne 13. dubna roku 1873 zaútočila ozbrojená skupina bělošských supremacistů ve městě Colfax v Louisianě na soudní budovu střeženou převážně černošskou domobranou. Následovala krvavá řež, během níž se milice vzdala a bělošští supremacisté se uchýlili k celodennímu teroru, jenž vešel ve známost jako masakr v Colfaxu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 13.4.2024, 11:00

Rekonstrukce

V letech následujících po občanské válce ve Spojených státech byla na Jihu zvolena do úřadů řada osvobozených mužů a bělošských kandidátů sympatizujících s věcí rasové rovnosti. Tento pokrok vzbudil hlubokou nelibost ostatních bílých obyvatel Jihu, zahořklých nad prohrou v občanské válce a toužících znovu zakotvit nadvládu bílé rasy v zákoně. Během tohoto období, známého jako „rekonstrukce“, byly na celém Jihu rozmístěny federální jednotky, které měly za úkol pacifikovat region a chránit volby.

Zákony o prosazování voleb z let 1870 a 1871 zakazovaly shromažďování lidí s cílem narušit volby a dávaly federální vládě pravomoc použít vojáky na obranu Afroameričanů a jejich nedávno přiznaných ústavních práv. Guvernérské volby v Louisianě v roce 1872 skončily jakýmsi patem, kdy si obě strany přisuzovaly vítězství. Strany segregace a Rekonstrukce vedly právní bitvu i fyzické boje a vysílaly ozbrojené muže, aby obsadili různé vládní budovy. V březnu 1873 obsadily prorekonstrukční síly budovu soudu Grant Parish v Colfaxu.

Bitva o soudní budovu

Okupace trvala několik týdnů, dokud na Velikonoční neděli 13. dubna nenapochodovala k budově soudu skupina téměř 300 ozbrojených supremacistů. Obě strany si vyměnily palbu, ale zhruba 60 obránců soudní budovy se vzdalo poté, co bělošští supremacisté namířili na budovu dělo. Ukázalo se, že bitva byla jen předehrou ke dni plnému krveprolití.

Údajně v reakci na náhodné zastřelení vůdce jedním z obránců začali bělošští supremacisté popravovat zajaté a zraněné členy domobrany. Poté se rozběhli do města a nevybíravě vraždili černošské obyvatele Colfaxu. Než 14. dubna dorazily louisianské státní milice, bylo zabito odhadem 150 lidí, určení přesného počtu bylo ztíženo tím, že mnoho těl bylo ukryto. Téměř všichni mrtví byli Afroameričané, mezi oběťmi byli nalezeni pouze tři běloši.

Masakr v Colfaxu

Státní policie nikoho nezatkla, ale o několik dní později dorazily federální jednotky a v souvislosti s masakrem zatkly 97 supremacistů. Několik z nich bylo odsouzeno za zločiny podle exekučních zákonů, ale následně byli propuštěni, když Nejvyšší soud prohlásil tyto zákony za protiústavní.

Masakr v Colfaxu je považován za nejsmrtelnější incident rasově podloženého násilí v období rekonstrukce, i když zdaleka nebyl jediný. Tváří v tvář stále mocným segregačním silám, které byly ochotny použít násilí, aby zmařily práci na rekonstrukci, se projekt prosazování rasové rovnosti na Jihu koncem 70. let 19. století zhroutil a do roku 1880 byl ponechán napospas, což vedlo k éře Jima Crowa.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články