fb pixel Zabiják Santa Claus: Šílený Američan v kostýmu Santy zabil na štědrovečerním večírku devět lidí a poté i sebe – G.cz
Vyhledávání

Zabiják Santa Claus: Šílený Američan v kostýmu Santy zabil na štědrovečerním večírku devět lidí a poté i sebe

Zdroj: Thomas Nast - Edited version of Image:1881 0101 tnast santa 200.jpg., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3218041

Santa Claus je jakousi obdobou našeho Ježíška – nosí dárky a dělá dětem radost. Hodný, podsaditý a sněhobíle fousatý pán, který pod rouškou noci skrz komín dodá dětem jejich vysněné dary. Tak přesně takový Santa chyběl 24. prosince 2008 ve městě Covina v Los Angeles, kde došlo k bizarnímu masakru a vraždě devíti lidí. Bruce Jeffrey Pardo se v převleku Santy Clause přijel pomstít své bývalé manželce a v dárkově zabaleném balíčku si na pomoc dovezl čtyři poloautomatické zbraně a podomácku vyrobený plamenomet.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.12.2021, 12:33

Štědrý večer na předměstí Los Angeles

Na tamější štědrovečerní večírek sice Santa Claus dorazil, nebyl to ale ten vysněný pohádkový. Byl to pětačtyřicetiletý šílenec Bruce Jeffrey Pardo, jenž se na večírek dostavil v převleku s úmyslem vraždit a pomstít se.

A kdo byl onen šílenec? Američan Bruce Jeffrey Pardo žil v San Fernando Valley a byl absolventem John H. Francis Polytechnic High School v Los Angeles a California State University v Northridge. Pracoval v Jet Propulsion Laboratory. V roce 2004 se setkal se svou ženou Sylvií Ortega, později Sylvií Pardo, která mu měla změnit život k lepšímu… ale právě ona byla tou, kvůli níž v roce 2008 Pardo vraždil.

K onomu masakru ve městě Covine, ležícím na předměstí Los Angeles, došlo na Štědrý večer v roce 2008. V domě na 1129 East Knollcrest Drive se totiž konala štědrovečerní party s přibližně 25 hosty, na kterou dorazil v převleku Santy Clause také Bruce Pardo. Přibližně ve 23:30 hodin zaklepal Pardo na dveře domu svého bývalého tchána a tchyně s dárkově zabaleným balíčkem, který mimo jiné obsahoval alespoň čtyři 9 mm poloautomatické ruční zbraně.

Střelba a požár

Hned poté, co se otevřely dveře, Pardo vytáhl pistole a postřelil svou osmiletou neteř, která jej běžela pozdravit ke dveřím, přičemž ji poranil v oblasti obličeje. Na večírku pochopitelně zavládla obrovská panika. Pardo nevybíravě střílel do všech prchajících návštěvníků štědrovečerního večírku. Po mnoha výstřelech Pardo rozbalil zbytek balíčku a vyndal z něj vzduchový kompresor, pomocí kterého po celém domě rozprašoval benzín. Pochopitelně z jediného důvodu – aby dům mohl následně zapálit.

Celkově přišlo o život devět lidí, a to buďto na následky střelby nebo na následky požáru. Dalších několik lidí bylo těžce postřeleno, vyvázli však živí. Poté, co byl čin dokonán, se Pardo převlékl do normálního a nevýrazného oblečení a odebral se vozem z půjčovny do domu svého bratra, jenž se nacházel asi 30 mil od místa činu. Právě na tomto místě byl později nalezen mrtvý se střelnou ránou v hlavě, kterou si sám způsobil.

Přesný motiv nelze s jistotou určit, úřady ovšem jako možný a pravděpodobný motiv uvedly manželské problémy. Zjistilo se totiž, že Pardův rozvod byl dokončen 18. prosince, tedy necelý týden před masakrem. Mezi oběťmi byla identifikována těla Pardovy bývalé manželky, tchyně i tchána.

Od lekcí golfu k vraždě

Bruce Pardo neměl v minulosti v trestním rejstříku ani jeden záznam, jeho šílená povaha se projevila až těsně po rozvodu, což podporuje policejní spekulaci o manželských problémech jakožto motivu vraždění. Pardův život se totiž v posledních letech doslova rozsypal. Vztah se Sylvií nefungoval, byl vyhozen z práce a soud mu během rozvodového řízení nařídil platit vysoké výživné a 10 tisíc dolarů své bývalé ženě jako rozvodové urovnání.

Pardo si v soudním prohlášení stěžoval, že jeho žena žije s rodiči, neplatí nájem, utrácí za luxusní auto, hazardní výlety do Las Vegas, restaurace, masáže a lekce golfu. Nic typičtějšího, co by mohlo předcházet takto bizarnímu, a přesto nesmírně závažnému vraždění, snad ani nemůže existovat.

Zdroj: Wikipedia, Česká televize, Novinky

Podobné články

Doporučujeme

Další články