fb pixel Zabiják aloe vera: 10 důvodů, proč se mu vyhnout – G.cz
Vyhledávání

Zabiják aloe vera: 10 důvodů, proč se mu vyhnout

Držte si peněženky a pamatujte na své zdraví! Průjem, křeče, ledvinová kolika, vyrážky nebo hepatitida patří k těm méně vážným onemocněním, která způsobuje šťáva sukulentu aloe vera. K dostání ve „Vašem“ obchodě se zdravou výživou, litr již za 300 Kč.

David Horák
David Horák 17.12.2015, 08:50

Zatímco natřít se gelem z aloe pravé je bezpečné a neškodná je tato povinná marketingová příměs i v saponátu, šamponu nebo mýdlu, pitím nezpracované šťávy z listů této sukulentní byliny člověk riskuje nepříjemné vedlejší účinky a ohrožuje své zdraví. Fakta z lékařských studií dokládající neblahé dopady aloe pravé zejména na zažívací ústrojí ovšem nebrání obchodníkům v tom, aby šťávu, kterou nabízejí i za 390 Kč za litr, propagovali tvrzením o „pomoci při problémech se stolicí, ať už jde o průjem či zácpu“ (viz např. Elixi.cz).

V souvislosti s aloe pravou je na místě se ptát - není tento proradný sukulent jen lstivou inkarnací trifidů, které už v katastrofickém vědeckofantastickém románu zachvátily lidstvo? Nenadchází den trifidů tentokrát doopravdy?

Vedlejší účinky šťávy aloe pravé jsou totiž drastické:

1. Šťáva aloe pravé obsahuje antrachinon, což je projímadlo, které ve větších dávkách způsobuje průjem s bolestivým až křečovitým průběhem, jehož následkem je dehydratace. Předávkování šťávou aloe pravé navíc vede k překrvení v pánevní oblasti a hrozí poškozením ledvin.

2. Než začnete pít šťávu z aloe pravé, poraďte se raději s lékařem. Zvláště pak, berete-li nějaké léky, protože šťáva z tohoto sukulentu s kdečím reaguje. Projímavé látky z této rostliny brání vstřebávání některých léků. Aloe pravá rovněž reaguje s kořenem jalapy i rebarbory nebo ricínovým olejem, čímž – opět – způsobuje dehydrataci a průjem. Vinou proradné aloe pravé řádně nestrávíte koření zvané pískavice semeno (anglicky Fenugreek) ani česnek; mohou snížit hladinu cukru i draslíku v krvi pod žádoucí mez.

3. Pití šťávy aloe pravé občas vyvolává alergické reakce v podobě vyrážky nebo kopřivky, svědící nebo oteklé kůže, dýchacích potíží, pálení na hrudi a podráždění hrdla či jícnu.

4. Šťáva z aloe pravé obsahuje latex, což je alergen spojovaný s mnoha nežádoucími účinky. Přitíží při zánětu tlustého střeva, Crohnově nemoci (chronickém zánětu trávicího ústrojí, který se projevuje bolestí v podbřišku, hubnutím, únavou, zvýšenými teplotami a průjmem), divertikulární nemoci trakčníku, ale i při náhlých příhodách břišních, hemoroidech nebo vředech. Aloe pravá je podle mnoha náznaků dokonce hepatotoxická neboli jedovatá na játra. Národní knihovna medicíny Spojených států amerických zmiňuje jako příklad tři případy pacientek s akutní hepatitidou, která se u nich projevila po několikaměsíčním užívání léků s výtažky z aloe pravé. Poté, kdy tyto pacientky předmětné léky přestaly užívat, jejich jaterní enzymy se vrátily k normálu. Stejně tak existují i zprávy o onemocnění hepatitidou v důsledku pití šťávy z aloe pravé, která se tak ukazuje být zvláště nevhodná pro pacienty s oslabenými játry.

5. Těhotné a kojící ženy nesmějí šťávu z aloe pravé pro její projímavé a dráždivé účinky pít vůbec. Mohou totiž vyvolat děložní kontrakce, které zvyšují nebezpečí potratu či poškození plodu. Proti potřebám kojících žen působí antrachinon (viz bod 1). Šťáva je rovněž nevhodná pro děti do 12 let.

6. Pacienti trpící syndromem dráždivého střeva nebo jinými poruchami trávicího ústrojí by se rovněž měli šťávě z aloe pravé vyhýbat, neboť velké množství obsažených laxativ (projímadel) příznaky těchto poruch jen zvýší.

7. Dehydratace hrozící v důsledku pití neošetřené šťávy aloe pravé může způsobit nerovnováhu electrolytů v těle. Tyto částice, které mohou nést elektrický náboj, jsou přítomné v krvi, plazmě, moči a jiných tekutinách. Jedná se o minerály nezbytné pro nervové a svalové funkce, rovnováhu a dalších důležitých procesů. Na zmíněné ohrožení ukazuje růžové či červené zbarvení moči.

8. V důsledku pití šťávy aloe pravé je tělo nuceno vyplavovat velké dávky adrenalinu, který škodí jedincům trpícím srdečními chorobami. Již zmíněný pokles hladiny draslíku v těle situaci jen zhoršuje, neboť vede k srdeční arytmii, slabosti a celkovému ochabování svalů. Právě proto není šťáva z proradné byliny vhodná pro děti ani pro starší lidi.

9. Pití šťávy aloe pravé po dobu delší než rok přivodí pigmentaci (zbarvení) střevní sliznice (pseudomelanosis coli), což s sebou nese zvýšené riziko onemocnění kolorektálním karcinomem (onemocněním podobným rakovině tlustého střeva).

10. Šťáva aloe pravé pomáhá snížit hladinu cukru v krvi tím, že sníží inzulínovou rezistenci organizmu. Pacientům léčícím se s hypoglykemií (stavem, při němž klesla hladina krevního cukru) či diabetem by však tento efekt mohl být na škodu.

A TADY si přečtěte 14 důvodů, proč by chlap neměl být u porodu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články