fb pixel Zabalte si endiaron a ruský slovník: Desatero zásadních poznatků, které jsme si přivezli z Arménie a Gruzie – G.cz
Vyhledávání

Zabalte si endiaron a ruský slovník: Desatero zásadních poznatků, které jsme si přivezli z Arménie a Gruzie

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Pokud máte rádi dobrodružství, nechcete za dovolenou utratit moc peněz, ale připadat si i tak jako aristokrat a navíc poznat krásy jedinečné přírody, rozhodně doporučujeme Zakavkazsko. My jsme před nedávnem navštívili Arménii a pár dní pobyli v Gruzii a přivezli si odtud velice cenné rady, o které se s vámi rádi podělíme.

Martin Miko
Martin Miko 9.11.2019, 12:22

Utrácet za neúměrně drahou dovolenou v tradičních destinacích, jako je Itálie, Řecko nebo Chorvatsko a k tomu si připlatit all inclusive? Toho může být v současné době schopen jen naprostý šílenec! Každý, kdo hledá dobrodružství za málo peněz, zajisté ocení zakavkazskou oblast, která je plná starobylých památek, šašliků a hlavně levné vodky.

Zde je základní desatero pouček, které jsme si přivezli z cestování po Arménii a Gruzii.

1. Cenově se nejvíc vyplatí letět do Tbilisi

Pokud se rozhodnete vyrazit na Zakavkazsko, bude pro vás nejlepší pořídit si letenku do hlavního města Gruzie, kterým je Tbilisi. Letenka se dá pořídit zhruba od 4 tisíc korun, což je vzhledem k destinaci příjemná cena. Co se týče počtu obyvatel, je Tbilisi srovnatelné s Prahou.

2. V Tbilisi je spousta skvělých amerických fast foodů

Ačkoliv v hlavním městě Gruzie nenarazíte na pořádnou asijskou restauraci, máte možnost poznat pravé americké řetězce, které třeba u nás nenajdete. V Tbilisi je například pobočka legendárních koblih Dunkin Donuts, kde vás jedna vyjde zhruba na 15 korun. Ve městě je rovněž pobočka amerických burgerů Wendy's.

3. Pozor na domácí víno!

V každé lepší nebo horší restauraci vám budou nabízet domácí víno. V Arménii se rádi chlubí i svým národním pokladem – granátovým jablkem, ze kterého rovněž vyrábějí domácí alkohol. To bohužel může být velmi zrádné pro váš trávicí trakt, takže se lehce může stát, že budete mít průjem. Proto doporučujeme mít s sebou endiaron a aktivní uhlí!

4. Všude samé těsto

Základní potravinou Arménců a Gruzinců je těsto ve všech různých formách. Ke snídani jí chačapuri, což je v podstatě těsto se sýrem, které se peče v mnoha podobách a variantách. Jako předkrm si můžete dát chinkali, což jsou jakési gruzínské knedlíčky plněné sýrem, masem nebo bramborovou kaší. Skoro ke každému jídlu vás navíc obdarují tenkým měkkým chlebem, jemuž se říká lavaš. Rovněž oblíbený je i takzvaný lahmadžo, což je lavaš s mletým masem.

5. S angličtinou nepochodíte

V případě, že se chystáte na dovolenou do zakavkazské oblasti s partou, je rozhodně více než dobré, když alespoň jeden z vás bude hovořit rusky. S angličtinou totiž mezi starší generací neuspějete, ale díky Sovětskému svazu tu skoro každý hovoří ruským jazykem. Mnohem lépe se tu dorozumíte česky než anglicky. To nám věřte.

6. Extrémně levná vodka

V těchto zemích se bohužel nekupuje tvrdý alkohol po panácích, nýbrž po lahvích. Půllitrovou lahev vodky v restauraci si můžete objednat zhruba od 150 korun, což může být pro netrénovaného pijáka poměrně zrádné. Opatrně s tím.

7. Zrádné arménské písmo

Na arménské písmo je krátký bohužel i rusky mluvící člověk. Arménština totiž patří mezi velmi staré jazyky. Údajně pochází z doby 6. století před naším letopočtem. Jejich písmo je naprosto nečitelné. V restauraci si podle jídelního lístku neobjednáte ani colu. Arménci si toho jsou vědomi, takže mají menu i v anglickém a ruském jazyce.

8. Arménie = Jerevan

Vzhledem k tomu, že v Arménii žijí zhruba 3 miliony obyvatel a třetina z toho v Jerevanu, měli byste počítat s tím, že jinde nebude tak „živo“ jako právě v jejich hlavním městě. Pokud chcete trochu nasát noční život a milujete městský ruch, doporučujeme se zdržovat právě v Jerevanu, který vás dostane svou atmosférou.

9. Absolutní kontrast západního a východního světa

V této oblasti pochopíte, co znamená, když ve společnosti takřka neexistuje střední třída. Zatímco hlavními městy projíždějí luxusní mercedesy, jste zároveň svědky toho, že babušky s šátkem na hlavě prodávají před McDonaldem jablka na stolečku, a nikomu to nepřijde divné.

10. Do klubu jedině v kalhotách

Nikoho nezajímá, že je venku i večer 40 stupňů. V případě, že se chcete jít večer bavit v Tbilisi nebo v Jerevanu, existuje základní pravidlo, které zní – nikdy nechoď do společnosti v kraťasech nebo teplákách. Podobné pravidlo platí například i v Berlíně.

A zde je pár zásadních poznatků z velmi kvalitního festivalu Banát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články