6 zásadních důvodů, proč jet i letos na legendární festival Banát do Rumunska – G.cz
Vyhledávání

6 zásadních důvodů, proč jet i letos na legendární festival Banát do Rumunska

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Festival Banát je pravděpodobně nejlepší český festival, který známe. A to už jen z toho důvodu, že se nekoná v České republice, nýbrž v Čechy osídlené horské oblasti Rumunska, přesněji ve vesnici Eibental. Vyráží se 20. srpna ze Smíchovského nádraží již tratičním Balkán expresem, díky kterému zažijete to, o čem se vám nikdy ani nesnilo. Lidé se nás neustále ptají na to, co je na tom Banátu tak výjimečného. My vám to tedy znovu a opět vysvětlíme.

Martin Miko
Martin Miko 3.4.2019, 16:48

Jeďte letos do Banátu, protože to bude super jako vždycky. Jestli stále ještě váháte, těchto 6 důvodů vás přesvědčí, proč v srpnu vyrazit směr Rumunsko.

1. Balkán expres vás poučí o životě

Není nad to vyrazit v úterý odpoledne 20. srpna ze Smíchovského nádraží nejdelším vlakem od druhé světové války. Zní to šíleně, ale je to tak. V minulém roce čítal snad 20 vagónů a byla to vážně jízda. Když je vás ve vlaku okolo 1300 a všichni se chtějí bavit, není se čemu divit. Takovýhle zážitek se zkrátka nezapomíná. V expresu jsou navíc pivní výčepy a hudební program, takže těch 20 hodin jízdy v klidu dáte.

2. Lokální jídlo je kumšt

Zapomeňte na nudné festivalové jídlo plné čínských nudlí, hranolek a klobás z Makra. V Banátu se jí jinak. Je libo jelení polévku, domácí rajskou omáčku s mletým masem z divočáka, slané rybičky nebo pořádný kus masa s domácím pečivem? Není problém. Krajané vás nakrmí dle vašeho gusta a navíc za lidové ceny. Po banátském obědě začnete věřit heslu "Bude líp".

3. Ceny jako ve čtvrté cenové

V případě, že jste milovníkem alkoholu, na Banátu můžete svou žízeň uhasit jedním z rumunských piv, které se budou na festivalu čepovat. Prostě si koupíte pivo, na kterém je medvěd nebo jelen. I na základě zkušeností českého znalce výčepů je nutno podotknout, že pít se to dá. Příznivci tvrdšího alkoholu se možná naleznou ve višňovce, které se ve vesnici Eibenthal vypije minimálně několik hektolitrů a vy po prvním panáku pochopíte proč. Když budete pečlivě hledat, možná naleznete v obchůdcích tamních krajanů i něco tvrdšího.

4. Offline detox pomůže

Co takhle zkusit být na pár dní bez internetu? Člověk by nevěřil, jak je to super, dokud to nepozná. Kdy naposledy jste byli 4 dny bez internetu? Těžké si vzpomenout, viďte? V Banátu si to můžete vyzkoušet na vlastní kůži. V Eibenthalu je jen jedna wifina. Ta se nachází v hospodě U Medvěda a s velkou pravděpodobností se na ni během festivalu nepřipojíte.

5. Tradičně silný hudební line-up

Na Festivalu Banát není o kvalitní muziku nouze. Ani letos to nevypadá vůbec zle, ba naopak. Vystoupí například Mucha, Prago Union, Zrní, 1flfsoap, Vasilův Rubáš, Terne Čhave, David Stypka s kapelou, Pio Squad, Amigoos nebo Švihadlo. Celkem zahraje přes 30 kapel na pěti festivalových místech, což samozřejmě není všechno, protože hrát a zpívat se bude v podstatě furt a všude. Těšit se samozřejmě můžete i na DJs afterparty.

6. Doprovodný program na jedničku

Na Festivalu Banát je super, že ho můžete pojmout podle svého. Celý pobyt můžete výletovat, chodit po horách a objevovat nová místa, nebo se na vše můžete vykašlat a oddávat se tajům lokálního alkoholu za doprovodu muziky a bohatého doprovodného programu. Ten bude jako vždy zahrnovat spoustu divadel, přednášek a dalšího vyžití. Letos se na festival chystá spoustu zajímavých osobností jako například Jakub Horák, Janek Rubeš, Tomáš Sedláček, Ladislav Zibura nebo Jan Lukačevič.

A zde je 10 zásadních citátů z kultovního filmu Stopařův průvodce po galaxii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu