fb pixel Za všechno může čaj: I díky házení beden do moře se USA staly nezávislé – G.cz
Vyhledávání

Za všechno může čaj: I díky házení beden do moře se USA staly nezávislé

Zdroj: wikipedia.org

Dnes si připomínáme událost, kterou všichni známe pod pojmem Bostonské pití čaje. Jednalo se o protest amerických kolonistů, kteří se rozhodli vzepřít britskému impériu, a tak v bostonském přístavu zničili zhruba 342 beden čaje. A to tím, že je vysypali do moře. Od tohoto památného aktu, který vedl k americké revoluci, uběhlo už 250 let.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 8.11.2023, 16:22

Za všechno mohl čaj

Samotné události, kterou všichni známe jako Bostonské pití čaje, předcházelo několik dlouhotrvajících sporů. Jedním z nich byl například kolkový zákon z roku 1765 a dalším Townshendův zákon z roku 1767, což rozhněvávalo americké kolonisty, kteří se rozhodli protestovat. Jedním z hlavních protestujících byl zpočátku americký politik a podnikatel John Hancock, jehož bojkot kvůli zákonům ho stál teror od amerických celníků, kteří ho obvinili za pašování.

To byl jeden z důvodů, proč se Hancock rozhodl zorganizovat bojkot nákupu čaje dováženého z Číny britskou Východoindickou společností. Díky bojkotu prodej čaje od této firmy klesl ze 145 tisíc kilogramů na pouhých 240 kilo. A tak se britská vláda rozhodla přijmout takzvaný čajový zákon, který měl pomoct krachujícím vývozcům čaje. Tento zákon dovoloval prodávat čaj v koloniích za nižší ceny, než byly ty na černém trhu. Tímto zákonem naštvali v podstatě všechny americké obchodníky.

Američanům se zákon samozřejmě nelíbil, a tak probíhaly v mnoha velkých i malých městech protesty. Do historie se však zapsalo nejvíce město Boston. Když 28. listopadu 1773 připlula do bostonského přístavu loď s čajem Darjeeling, rozhodli se protestanti zabránit tomu, aby byl čaj vyložen na pevninu. Mezitím stihly připlout ještě další dvě lodě s čajem. V jiných městech to dovozci čaje v přístavech raději vzdali, jenže v Bostonu to bylo jiné. Podmínkou britského čajového zákona bylo to, že zboží musí být vyloženo a daň zaplacena do 20 dnů, jinak bude zboží celními úředníky zabaveno. Po 20 dnech, tedy 16. prosince 1773, se sešly tisíce protestujících u lodě Darthmout, která měla zaplatit clo za čaj.

Protest byl samozřejmě nezákonný, a tak se jistá skupinka protestujících rozhodla převléknout za členy indiánského kmene Mohawků, aby nebyli identifikováni jako Američané, tedy poddaní britské koruny. Zhruba pětina ze 150členné skupiny lidí v kostýmech indiánů se večer téhož dne rozhodla vniknout na palubu všech tří lodí a vyházet během 3 hodin veškerý náklad s čajem do moře.

To se samozřejmě bostonskému guvernérovi vůbec nelíbilo a považoval tento krok za drzost. Zničený čaj byl totiž v hodnotě zhruba 9000 tehdejších liber, což bylo podle odhadu na ceny z roku 2014 přes milion liber. To rozhodně nebyla zanedbatelná částka.

Tato na první pohled banální událost byla spouštěcím momentem k americké revoluci za nezávislost.

Podobné články

Doporučujeme

Další články