fb pixel Za spalničky v Česku mohou nejen nezodpovědné biomatky, ale prý i Ukrajinci. Děkujeme! – G.cz
Vyhledávání

Za spalničky v Česku mohou nejen nezodpovědné biomatky, ale prý i Ukrajinci. Děkujeme!

Problém jménem spalničky se světem šíří jako mor. Jsou zpět a mohou ohrozit i jedince, kteří jsou očkovaní, což se týká především starších ročníků. V rámci Evropy zachvátily už několik zemí, nejhůře je na tom Ukrajina, kde se v roce 2018 objevilo neuvěřitelných 50 tisíc případů. Právě Ukrajinci přivezli do Česka většinu případů spalniček, respektive těch "dovezených" ze zahraničí.

Martin Miko
Martin Miko 21.2.2019, 11:33

Lidé z Ukrajiny vozí do Česka spalničky

Zanedbané očkování ze strany nezodpovědných biomatek přináší své "ovoce" v podobě šíření spalniček napříč Evropou. Problém se týká i České republiky. Od začátku roku 2019 bylo totiž na našem území nahlášeno už 120 případů, což je polovina toho, co za celý minulý rok. Jedním ze zásadních problémů, proč se k nám spalničky vracejí, je i ten, že je nám sem dováží cizinci. Ve 32 případech se jednalo o nakažené jedince z Ukrajiny. Dalším důvodem je i to, že část naší populace není dostatečně chráněna očkováním.

Hygienici zmiňují ohrožení některých věkových kategorií. Jedná se o lidi, kteří jsou narozeni mezi lety 1967 až 1975, mezi nimi nemusí být chráněna až pětina lidí. Za vše totiž může povinné očkování, které bylo zavedeno až v roce 1969, a navíc jen jednou dávkou. Dvěma dávkami se začalo očkovat až na začátku osmdesátých let, což se ukázalo jako 95% šance na zastavení šíření spalniček.

Dalším problémem, na který se v posledních letech poukazuje je i fakt, že se snižuje počet očkovaných dětí z důvodu šíření dezinformací na sociálních sítích, kterým bohužel mnoho matek uvěřilo. Mezi lidmi se totiž šíří fáma, že očkování škodí, což samozřejmě není pravda. Za posledních 50 let se podařilo lidstvu spalničky skoro vymýtit, avšak bohužel kvůli zmíněným faktorům jsou znovu na vzestupu. Nejšílenější na tom je, že 87 % nakažených jedinců, kteří se nenechali očkovat proti spalničkám, měli možnost, jelikož je vakcína volně dostupná v jejich zemi.

Hygienici tedy doporučují ohroženým ročníkům navštívit doktora a zjistit, jestli jste byli očkováni dvakrát. Tím předejdete možné nákaze spalniček. Totéž platí i pro nezodpovědné biomatky.

A zde si přečtete o plánovaném souboji mezi Tomiem Okamurou a Lubomírem Volným, kterému se směje celý internet.

Podobné články

Doporučujeme

Další články