Obchodník na burze Ondřej Janata začal investovat už jako patnáctiletý kluk na střední ekonomické škole: "Do té doby mě strašně bavilo plavání, tak jsem trénoval dvoufázově. A potom mě najednou nadchlo obchodování, tak se mu věnuju klidně deset nebo dvanáct hodin denně," vysvětluje v Archandělu (což je jedno ze sklepení Plzeňského restaurantu Anděl) mladý muž, který se stará ve svém fondu o miliardu korun, a tu dokáže každoročně zhodnotit o desítky procent.
I během rozhovoru myslí na to, co se zrovna děje na londýnské burze: "Ráno jsem jako vždycky zainvestoval," říká, "a kdybych dnes vydělal deset milionů korun budu docela spokojený."
Rozhovor s Ondřejem Janatou
Ani takový výdělek by ovšem neslavil. "Maximálně si naleju skleničku prosecca, ale to bych udělal tak jako tak. Po dvanácti letech obchodování už mám natolik vytrénované emoce, že pro mě výše výdělku nehraje roli, dvacet milionů vnímám podobně jako dva tisíce korun. A to je, myslím si, dobře. Kdybych pokaždé jásal a měl chuť slavit, brzy peníze rozházím, jenže já je chci dál točit. Zatím žiju skromně, ačkoli s přítelkyní bychom chtěli dům, a do toho bych pár desítek milionů nejspíš zainvestoval."
Jak přesně má Ondřej Janata vydělávat? Jakou brigádou si měl vydělat základní kapitál? Jak se podle svých slov vyrovnává s krachy a za co dnes utrácí?
Jak vznikal rozhovor s Janatou
Rozhovor s Ondřejem Janatou vznikal v době, kdy byla česká média včetně respektovaných magazínů plná jeho pohádkového příběhu. Janata veřejně popisoval svůj byznysový model, hovořil o zdrojích financí, o investorech i o tom, jakých zisků měl dosahovat. Redakce G.cz nenese odpovědnost za pravdivost tvrzení Ondřeje Janaty.