fb pixel Za chlupaté nohy tety Patty mohou československé zásuvky aneb česká stopa v seriálu Simpsonovi – G.cz
Vyhledávání

Za chlupaté nohy tety Patty mohou československé zásuvky aneb česká stopa v seriálu Simpsonovi

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Fenomén Simpsonovi je celosvětový, a i na naší malou zemi v srdci Evropy si jejich tvůrci párkrát vzpomněli. V třetí díle našeho seriálu ku příležitosti 30 let se Simpsonovými se zaměříme na českou stopu ve Springfieldu.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.12.2019, 08:30

Zásuvky i pražský Golem

Seriál Simpsonovi si stihl ve své třicetileté historii rýpnout snad do každé země světa. Po epizodě o Austrálii se negativní vykreslení země dokonce probíralo i v tamějším parlamentu a po díle, ve kterém rodinka odcestuje do Brazílie místní vláda hrozila zažalováním stanice FOX, jelikož byla tato jihoamerická země vykreslena jako chudinský slam plný únosců a drogových dealerů. A i na Českou republiku si scénáristé několikrát vzpomněli. Úplně první narážky na tehdy ještě existující Československo jsme se dočkali již v roce 1991 v dnes již klasické epizodě třetí řady s názvem U ohnivého Vočka – v tomto díle si neoblíbené tetičky Patty a Selma postěžují, že se jim na dovolené u nás nepodařilo zapojit holící strojek do jedné z těch „příšerných československých zásuvek“, načež se dočkáme nechutné fotografie Patty s neoholenýma nohama, která indikuje, že se jim holidlo nepodařilo zprovoznit.

I když se z dnešního pohledu může zdát, že si tvůrci pro svůj vtip vybrali náhodnou zemi, není tomu tak – po pádu Železné opony se bývalá východní Evropa stala pro Američany všech společenských vrstev novou nejoblíbenější lokalitou pro „exotickou dovolenou, kde je všechno levné“. Do Polska, Maďarska či právě Československa se na počátku 90. let Američané jezdili za pár korun pobavit stejně, jako my dnes jezdíme do Vietnamu či na Bali. Snad jen pro úplnost dodáváme, že zobrazené zásuvky v žádném případě nevypadají jako ty naše.

I jméno našeho hlavního města v seriálu zaznělo a sice z úst Šáši Krustyho, který ve Speciálním čarodějnickém díle XVII vypráví pověst o pražském Golemovi. Legendárnímu židovskému monstru pak nevtipný šašek přikáže, aby během jeho vystoupení likvidoval nespokojené diváky. V seriálu pak dodnes vystoupil pouze jeden Čech – oscarová zpěvačka Markéta Irglová, kterou Simpsonovi potkají během své návštěvy Dublinu. Respektive se setkají s jejím bývalým kolegou Glenem Hansardem, který se jí snaží neúspěšně sbalit. Přítel slavné Češky pak po dotěrném kytaristovi hodí piano.

Přijede někdy Homer do Prahy?

Nejvíc se pak Česko a Simpsonovi probírali v novinách v roce 2007. Pamatujete si na kauzu českého piráta, který v kině ještě před americkou premiérou natočil na digitální kameru Simpsonovi ve filmu? Tak tato kauza je asi největší českou stopou v historii seriálu, která dokonce měla kromě soudí dohry i vliv na vydávání oficiálních DVD s epizodami pořadu. Podle českého vydavatele pak mělo studio 20th Century Fox blokovat jejich vydání, takže jsme se prvního oficiálního nosiče namísto slíbených Vánoc 2007 dočkali až o celé dva roky později.

Tak doufáme, že Simpsonovi na Česko úplně nezanevřou – jelikož tvůrcům po téměř 700 epizodách zoufale docházejí nápady na další originální příběhy, je klidně možné, že se v některém z dalších dílů dočkáme pražské dovolené Simpsonových. Třeba by se mohl pan Burns setkat s Andrejem Babišem. Společného toho spolu mají tito dva průmyslníci až až.

Podobné články

Doporučujeme

Další články