Z vrcholu až na samotné dno: 10 největších filmových propadáků Johna Travolty

Obrázek uživatele vaclav.roman
18.02.2019, 13:16

S hereckou kariérou dnešního oslavence Johna Travolty to je jako na houpačce. Na svém kontě má čerstvý pětašedesátník tři mimořádné úspěchy, na druhou stranu se však přichomýtl k více propadákům než leckterý z jeho kolegů. Neúspěchů zažil nespočet, tím nejlegendárnějším je bezesporu snímek Bojiště Země: Sága roku 3000. Je jich však mnohem víc. Připomeňte si je s námi.

Úspěšný start kariéry

Když se řekne John Travolta, většině lidem naskočí hned tři filmy: Horečka sobotní noci, Pomáda a Pulp Fiction. Pak jste tohoto rodáka z New Jersey jistě viděli v mnoha dalších rolích, na které jste už buďto zapomněli, nebo se o to neúspěšně snažíte.

Nejprve k úspěchům a chvílím, kdy byl tento kultovní herec na vrcholu. Těch je méně než momentů, kdy byla jeho kariéra na dně. Pocit slávy okusil po uvedení hudebního filmu Horečka sobotní noci v roce 1977, za ztvárnění Tonyho Manera, který se každou sobotu proměnil v krále tanečního parketu. Tehdy byl dokonce nominován na Oscara i Zlatý glóbus a tento úspěch už mu nikdo neodpáře.

Že dokáže zaválet potvrdil hned ve své další filmové roli. Rok po Horečce sobotní noci ztvárnil hlavní roli v jednom z nejslavnějších muzikálů - Pomáda. Ve všech zemích, kde byl film uveden, patřil ke kasovním trhákům a je jedním z nejziskovějších hollywoodských hitů všech dob. Za roli rádoby frajírka byl navíc nominován na Zlatý globus.

Rodáci z Englewoodu

Pak nebylo dlouho nic, hercova kariéra byla v troskách do té doby, než přišel Quentin Tarantino se scénářem Pulp Fiction. Režisér ho, navzdory mnoha propadákům, bral za jednoho z nejlepších amerických herců té doby. A vsadil na správnou kartu! Vincent Vega se stal nejlepší rolí Travolty. Víte, že oba dva pocházejí z Englewoodu? Po filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí, který mu vynesl už druhou nominaci na Oscara za hlavní hereckou roli, se jeho hvězda opět rozzářila, ovšem ne na dlouho.

Co se týká hereckých cen, nemůžeme nezmínit, že v roce 2013 převzal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za Mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a v roce 1996 získal Zlatý glóbus za herecký výkon ve filmu Chyťte ho.

Ne vždy se všechno podaří

A teď k propadákům, těch je víc než dost a za některé z nich obdržel dokonce hereckou anticenu Zlatá malina. Velice plodný byl v tomto směru rok 2000, kdy spatřil světlo světa film Bojiště Země: Sága roku 3000 s Johnem Travoltou v hlavní roli. Za úpadek jeho kariéry mohou právě snímky jako tento. Nejhorší na tom je, že popud k natočení tohoto filmové odpadu vzešel z jeho hlavy.

Ve stejném roce získal Zlatou malinu za hlavní roli ve filmu Šťastná čísla. A další neúspěchy? Dvakrát byl nominován na nejhoršího herce desetiletí, konkrétně za období 1980 – 1989 a pak 2000 – 2009.

Na jeho nejhorší filmové role můžete zavzpomínat následující galerii:

A zde si můžete přečíst o pokračování jedné slavné ságy: Třetí lekci kurzu Jak vycvičit draka můžou absolvovat i diváci poškolního věku.


Komentáře

Doporučeno pro vás