A sága pokračuje: Třetí lekci kurzu Jak vycvičit draka můžou absolvovat i diváci poškolního věku

Tvůrci animovaných filmů dávno pochopili, že chtějí-li přilákat do kin diváky, musí něco nabídnout i jejich doprovodu. Studia jako Pixar nebo DreamWorks se ze všech sil snaží oslovovat publikum různých věkových kategorií a celkem se to daří. Důkazem je i série Jak vycvičit draka, která se do českých kin vrací už potřetí.

O dracích a vikinzích

Ostrov Blp je dračí ráj obývaný Vikingy, nebo vikinský ráj obývaný draky, jak se to vezme. Bývalí odvěcí nepřátelé tu žijí v záviděníhodné harmonii. Vládne jim mladý náčelník Škyťák, který miluje létání s okřídleným parťákem Bezzubkou. A miluje i svoji kamarádku Astrid, jen jí to ještě nestačil naplno říct. Paradoxně právě láska se stane předzvěstí mračen, která se nad Blpem začnou stahovat.

Škyťák je v tom nevinně, může za to rozkošná bílá dračice Bleskoběska, jež doslova omráčí Bezzubku, který se pod jejím vlivem promění z obávaného Nočního běsu na nejistého puberťáka. Možná i proto včas ve vzduchu neucítí nebezpečí pro všechny draky, které se ke břehům ostrova blíží. Ve snaze najít pro ně nové útočiště se Škyťák a Astrid vydají pátrat po mýty opředeném Skrytém světu.

Tvůrci studia DreamWorks jsou moudří. Když kdysi dávno vypustili dnes kultovní zelené zjevení, Shreka, rodiče a starší sourozenci, kteří byli nuceni absolvovat víkendovou výpravu do kina s mladšími členy rodiny, zpozorněli. Animák se dá udělat zajímavě? Neotřele? Tak, aby přišel vtipný pětiletému i patnáctiletému? No, evidentně ano! V renomovaném filmovém studiu nepolevili a i jejich další kousky stojí za vidění.

Jedním z nich je bezpochyby Jak vycvičit draka z roku 2010. Příběh o vikinské vesnici a dracích v sobě nese silné prvky fantasy, zároveň ale nabízí klasický pohádkový příběh tak, jak ho mají sentimentální části našich duší rády. "Avatar pro mladší publikum", tak tomu někteří přezdívali. A protože úspěšné železo je třeba kout, dokud je žhavé, o několik let později se objevil díl číslo 2.

Místo toho, aby se, jak už to u pokračování bývá, pokusili jen zopakovat již viděné s novými tvářemi, autoři prostě nechali hlavní hrdiny trochu vyrůst a velmi dobře navázali tam, kde přestali. Nyní dělají totéž potřetí. Zase je tu Bezzubka, zase je tu Škyťák. Jak rostou fanoušci, rostou i postavy ve filmu a snímek samotný. A přesně takhle, přátelé, se má dělat série!

V našich kinech je film k vidění od 21. února. Než vyrazíte do sálu, podívejte se ještě na 10 skvěle tupých zvířecích hororů.


Komentáře

Doporučeno pro vás