fb pixel
Vyhledávání

Z Top Gunu ho málem vyhodili, nakonec mu nastartoval hvězdnou kariéru: Život bratra Ridleyho Scotta Tonyho přesto skončil sebevraždou

Top Gun byl Scottovou první velkou hollywoodskou šancí a producent Jerry Bruckheimer (vlevo) ho po pár dnech málem vyhodil. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Režiséra Ridleyho Scotta zná každý lehce nadprůměrný fanoušek filmu. S jeho mladším bratrem Tonym už to tak žhavé není, ačkoliv má na kontě několik kultovních filmů, které jste rozhodně viděli a pravděpodobně je milujete - třeba Top Gun nebo Posledního skauta. Proto jsme se u příležitosti 7. výročí Tonyho předčasného skonu jeho život trochu shrnout a připomenout.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.8.2019, 16:03

Předurčen k filmu

21. června 1944 se jako poslední ze tří dětí Elizabeth a Francise Percyho Scottových narodil Tony Scott. Od malička toužil tvořit vizuální umění. Ostatně, vztah k pohyblivým obrázkům měli oba v rodině. Jejich prastrýček Dixon se zasloužil o otevření řetězce nezávislých kin, z nichž jedno, to v Newcastlu, funguje dodnes a zároveň je to poslední kino ve Velké Británii, které před filmy pouští dříve běžné filmové týdeníky.

V cestě na vysněnou kariérou Tony věrně následoval svého staršího bratra Ridleyho. Studoval stejnou střední uměleckou školu a když mu bylo 16, ochotně si zahrál v bratrově krátkém filmu Boy and Bicycle. Na rozdíl od Ridleyho se ale Tony nedostal hned na poprvé na Královskou vysokou školu umění v Londýně. Zkusil tedy natočit krátkometrážní film na vlastní pěst, se kterým už se na prestižní univerzitu dostal. Když ji vystudoval, nechtěl se hned stát filmařem, toužil se stát malířem.

Ridley mezitím založil úspěšnou produkční firmu, která vytvářela především televizní reklamy. Tonyho zajímala tvorba dokumentů, byl to ale jeho bratr, kdo ho přesvědčil, ať nejde na BBC, ale raději zkusí práci pro něj. "Věděl jsem, že má slabost pro auta, a tak jsem mu slíbil, že po roce práce u mě si vydělá dost, aby si koupil vlastní Ferrari. A to se nakonec taky stalo," prozradil kdysi Ridley Scott v jednom rozhovoru. Peníze a úspěch na poli audiovizuální tvorby se Tonymu zalíbil, a tak se rozhodl pořádně se opřít do kariéry filmaře.

Tony vs. Jerry

Prvním velkým projektem, který mohl Tony Scott režírovat, byl akční snímek Top Gun, který je dnes považován za jednu z největších legend, na něž hledíme s nostalgickou slzou v oku. Snímek s Tomem Cruisem měl ale od začátku problémy - kvůli vřelém přístupu a zapojení amerického letectva do natáčení řada herců a režisérů považovala projekt za cílenou propagandu a nechtěla s ním být spojována. Producent snímku Jerry Bruckheimer hledal hodně dlouho, než oslovil Tonyho a jejich spolupráce pak nebyla vůbec růžová.

Nezkušený a nadšený Scott totiž během natáčení pouze úvodní scény z paluby letadlové lodi vyplýtval čtvrtinu materiálu a kapitánovi plavidla zaplatil bez schválení 25 tisíc dolarů, aby změnil kurz lodi a Scott tak získal dokonalé záběry západu slunce. Na druhý den si drzého tvůrce Bruckheimer povolal do kanceláře s tím, že znovu už chodit nemusí. Nakonec ale oba dostali rozum, snímek dokončili a výsledek většina z nás zná. Top Gun v roce svého vzniku posbíral čtyři oscarové nominace a jednu, tu pro nejlepší píseň, dokonce proměnil.

Točil podle Tarantina

Od úspěchu Top Gunu se jméno Tony Scott zapsalo mezi nadějné filmové tvůrce. Rok po uvedení vojenského snímku tvůrce ohromil překvapivě povedeným sequelem cizího filmu, a to dvojkou Policajta v Beverly Hills. Opravdu zásadní pro mladšího z bratrů Scottových ale byla 90. léta. Právě tehdy vznikly jeho největší trháky - Poslední skaut s Brucem Willisem, Nepřítel státu s Willem Smithem či Krvavý příliv s Denzelem Washingtonem a Genem Hackmanem v hlavních rolích.

Z našeho pohledu je vůbec nejlepším Scottovým filmem Pravdivá romance s Patricií Arquette a Christianem Slaterem v rolích Clarence a Alabamy. Snímek, který není až tak romantický, jak název napovídá, vznikl podle scénáře Quentina Tarantina a je to znát; dá se totiž s klidem označit za kult, ačkoliv u nás není tak známý jako v USA.

Konec ve vlnách

S novým tisíciletím tvůrce světu přinesl slavný thriller Spy Game, který na plátně spojil Roberta Redforda a Brada Pitta. Při tom všem stihl mít poměr s Birgitte NIelsen a třikrát se oženit, naposledy s o 24 let mladší herečkou Donnou Wilson, která mu porodila dva syny.

V roce 2012 pak svět oběhla smutná zpráva; osmašedesátiletý Tony Scotty spáchal sebevraždu skokem z losangeleského mostu Vincenta Thomase. Vyšetřování ukázalo, že po sobě režisér zanechal dva vzkazy, jeden určený policii, druhý pro rodinu. Koronerova zpráva mluvila o vysokém obsahu mirtazapinu v krvi. Mirtazapin je antidepresivum, které se nasazuje lidem s rakovinou, aby jim ulehčilo během depresivních epizod či záchvatů úzkostí souvisejících s nevyléčitelnou nemocí. Právě o rakovině ale v oficiálním lékařském prohlášení nic nebylo.

Až dva roky po Tonyho smrti jeho bratr Ridley v médiích potvrdil, že Tony dlouhodobě bojoval s rakovinou - měl nádor na mozku - a právě to bylo příčinou jeho sebevraždy. Skutečný bratrův zdravotní stav prý rodina záměrně tajila.

A tady si můžete přečíst 10 zajímavostí o nejlepším letním filmu všech dob - Spielbergových Čelistech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články