fb pixel Víte, proč Steven Spielberg pojmenoval model žraloka Bruce? 10 zajímavostí o Čelistech, nejlepším letním filmu všech dob – G.cz
Vyhledávání

Víte, proč Steven Spielberg pojmenoval model žraloka Bruce? 10 zajímavostí o Čelistech, nejlepším letním filmu všech dob

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Není lepší způsob, jak si v tomhle nelidském počasí připomenout horké letní dny, než si dnes ve 20 hodin na Nova Cinema pustit kultovní Čelisti. Legendární horor Stevena Spielberga možná znáte nazpaměť, víte ale i následující zákulisní zajímavosti?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 19.11.2019, 19:27

Kouzlo neviděného

Původně se film podle knižního bestselleru Petera Benchleyho měl natáčet 65 dní, protáhlo se to ale na 159, a to nepočítáme postprodukci. Proč Stevenu Spielbergovi trvalo tak dlouho vyrobit jeho dnes kultovní Čelisti? Zásadní věc - model hladového žraloka - totiž nefungovala tak dobře, jak měla. Mechanická loutka, kterou režisér pojmenoval Bruce podle svého právníka Bruce Ramera, vážila přes tunu a tehdejší technické možnosti nebyly ideální.

A tak musel režisér improvizovat. Používal mechanismy s lany schovanými pod hladinou, za které škubali členové štábu, aby napodobili pohyb, když žralok loví kořist. Slavné jsou žluté barely. Samotný predátor se ve filmu obejví teprve po hodině a 21 minutách. Nakonec to ale ničemu nevadí. Právě kouzlo neviděného vytváří napětí, které Čelisti odlišuje od podobných filmů a dělá z něj legendu světové kinematografie.

Další zajímavosti o slavném hororu se dozvíte v galerii tady:

A tady se dozvíte tajný význam fotografie, která se objeví na konci Kubrickova Osvícení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články