Značka rovnou do klína
Když čteme o sektách a kultech, většinou se jedná o články pojednávající o událostech starých desítky let. Tenhle příěh je ale zcela aktuální. V roce 2012 se na několika méně známých amerických webech objevily články o jistém spolku NXIVM. Založil ho sedmapadesátiletý byznysmen a intelektuál se třemi vysokými školami Keith Raniere, který do něj pod nálepkou kurzu osobního rozvoje postupně zlákal hordy lidí. Těm nevadilo zaplatit tisíce dolarů za několikadenní workshop vedoucí k duchovní očistě a etickému způsobu života.
Proč se něčím, co zní jako klasický life coaching, zabývali novináři? Objevily se totiž zvěsti o tom, že v rámci tzv. Nxiánů funguje ještě tvrdé jádro zvané DOS, v jehož rámci jsou lidé rozděleni na vůdce a otroky. Na vrcholku pyramidy měl stát právě Raniere, svými následovníky přezdívaný Vanguard, který si udržoval až dvě desítky sexuálních otrokyň.
Ty mu měly být po vůli, kdykoliv jim zavolal, včetně nočních hodin. Protože preferoval velmi hubené dívky, byly slečny a paní nuceny k přísným dietám s povinností dokumentovat vše, co snědly. Každá navíc musela absolvovat asi dvacetiminutový rituál, během kterého jí Vanguard osobně na intimní místo vypálil symbol složený z vlastních iniciál.
Čím dokázal ženy k něčemu takovému donutit, ptáte se? Raniere je nadprůměrně inteligentním a velmi zdatným manipulátorem, ostatně jako většina sektářských vůdců. Zmiňovaný násilný rituál většinou přišel v momentě, když jednotlivé členky kultu Ranierovi odevzdaly většinu svých peněz a ocitly se v dluzích. Zároveň jim mělo být vyhrožováno zveřejněním citlivých informací, které se Raniere při vstupu do kultu vyžádal a pečlivě uschoval.
Díky výpovědím obětí FBI po letech spekulací konečně nasbírala dost materiálu, aby mohla Raniera zatknout. Stal ose tak v jeho mexickém sídle, kam uprchl na konci roku 2017. Po výslechu byl Raniere převezen do New Yorku, kde jeho sekta původně působila, a kde žije i jistá Nancy Salzmanová, která měla Nxiány spolu s Vanguardem založit a pomáhat mu spolek organizovat.
A tady čtěte o Davidu Koreshovi, ke kterému vyšteřovatelé Raniera přirovnávají.